fbpx

Kadın

Published on Şubat 27th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Dortmund’ta Şengalli kadın Olania Çendy katledildi

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya, Dortmund’ta katledilen Olania Çendy için açıklamada bulundu.

AF Haber Merkezi

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya tarafından yapılan açıklama şöyle:

Dortmund’ta Şengalli kadın Olania Çendy katledildi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe hazırlanırken Dortmund’da 24 Şubat pazartesi günü akşam saatlerinde Şengalli ve  4 çocuk annesi Olania Çendy, evli olduğu erkek tarafından bıçaklanarak katledildi. Öldürüldüğünde çocukları da evdeydi.

Dört çocuğunun yanında katledilen Çendy’in, daha önce de eşinden gördüğü şiddet nedeniyle kadın sığınma evine yerleştiği aktarıldı.

 Bugün kadın özgürlük mücadelesinde sokakları terketmeyen kadınlar en yakınındaki erkekler tarafından şiddete tacize, tecavüze ve katliamlara maruz kalıyor. Şengal’de DAİŞ çeteleri  tarafından tacize ve tecavüze uğrayan binlerce  Ezidi kadın katledil. Şimdi de Dortmund kentinde bir kadını erkek şiddetinden dolayı kaybettik. Almanya’da kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken  15 Şubat’ta da Berlin’de  ailesi tarafından evliliğe zorlanan Huriye intihar etti. Çendy ile  bir kadın daha eksildik.

Savaşa, yoksulluğa, baskıya, kadın cinayetlerine karşı 8 Mart‘ta alanlarda Çendy‘nin, Huriye’nin, Saray Güven’in  sesi olup “bir kadın daha eksilmeyeceğiz” şiarımızı haykıracağız.

Tüm kadınları, her gün yaşadığımız şiddete, ayrımcılığa, taciz ve tecavüze karşı; kadın cinayetlerine dur demek icin SKB Almanya olarak kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye, örgütlenerek direnişimizi büyütmeye çağırıyoruz.

Kadına karşı şiddete, cinayetlere, tacize ve tecavüze karşı kadınlar olarak özsavunmayı büyütelim.

Katledilen kadınların hesabını soracağız!

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya

26 Şubat 2020

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑