fbpx

Almanya

Published on Kasım 8th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Dresden’de neonazilere karşı “acil durum”

Ülkenin doğusunda bulunan Dresden kentinde belediye meclisi, neonazilere karşı mücadele için acil eylem planı hazırladı.

Almanya’nın doğusunda bulunan Dresden kentinde belediye meclisi, neonazilere karşı mücadele için acil eylem planı hazırladı.

Belediye Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, yabancı düşmanı, ırkçı ve milliyetçi görüşlerin güçlü şekilde artması ve bu görüşlerin geniş bir kesime yayılması nedeniyle acil durum kararı alındığı belirtildi.

2025’te Avrupa kültür başkenti olmak için yarışan Dresden’de Belediye Meclisinin aldığı kararla, kentin ırkçı gösterilerle sarsılan imajını düzeltmek, diğer yanda ise ırkçı tehlikenin giderek tamamen kontrolden çıkmasını önlemek amaçlanıyor.

“ırkçı görüşlere kamuya açık yerlerde izin verilmeyecek”

Alınan acil durum eylem planı şu maddelerden oluşuyor:

“Politikacıların ırkçı eylemlere karşı net tavır almaları sağlanacak, sağ görüşlü radikallerin davranışları ve eylemleri izlenecek, aşırı sağcıların şiddet içeren eylemlerinde mağdur olanlara yardım edilecek. Azınlıkların koruması ve demokrasinin güçlendirmesi için çaba harcanacak. Neonazilere karşı çıkan ve azınlıkları koruyan özgür, liberal ve demokratik toplum güçlendirilecek. İnsan hakları için mücadele eden sivil toplum kuruluşları desteklenecek. İnsanlık düşmanı ve aşırı sağ görüşlere kamuya açık yerlerde izin verilmeyecek. Eşit eğitim şansı sağlanacak.”

Dresden kenti, sağcı-ırkçı “Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGİDA)” hareketinin de kuruluş yeri olarak biliniyor.

(ajanslar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑