fbpx

ABD

Published on Mart 26th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Dünya devi Amazon, işçilerin hastalık ödeneği için bağış topluyor

Gezegendeki en zengin insanın sahip olduğu Amazon, ABD büyük şirketleri arasında en acımasız ücretli hastalık izni politikalarından birine sahip.

Koronavirüs salgını Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayılmaya devam ediyor, ve ABD dünyada en çok etkilenen üçüncü ülke olarak sıralanıyor. Multi-milyarder şirket Amazon, çalışanlarına hastalık izni ödemek için kamu bağışlarına başvuru dilekçesi verdi.

Dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos “COVID-19 teşhisi konan veya karantinaya alınan tüm Amazon çalışanlarına” iki haftalık hastalık izni sağlayacağını söylese de, şirketin paketleri teslim eden ve diğer riskli görevleri yerine getiren işçileri için sözleşme yapmaktan kaçınıyor.

Şirket, işçilerin COVID-19 testleri pozitif çıksa bile, bu işçiler için hiç hastalık izni vermemektedir. Bunun yerine, “Amazon Yardım Fonu”na başvurmak ve hastalık izinlerini karşılamak için bir hibe istemek zorundalar.

Amazon, fona 25 milyon dolar bağışladı ve şimdi bunun üzerine eklemek için müşterilerinden bağış dileniyor.

ABD’deki ekonominin büyük kısmı bir gerileme yaşarken, Amazon her zamankinden daha iyi durumda. Artan talebi karşılamak için 100.000 ek işçi işe aldığını açıkladı. 2019 yılında 280 milyar dolardan fazla gelir ve 11,9 milyar dolar kar elde etti.

Geçen yıl, en değerli şirketlerden biri haline geldi ve değeri 1 trilyon doları aştı.

Tüm bu gelirlere rağmen, Bezos’un şirketi, Amazon için çalışırken ölümcül ve son derece bulaşıcı COVID-19 riskiyle yaşayan kişilere hastalık ödeneği vermek yerine işçilerin hastalık iznini kendileri ödemesi için bağış istiyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑