fbpx

Kadın

Published on Kasım 3rd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Dünya Kadınları Erfurt’ta Kobane ve Rojava Günü’nü Kutladı

“1 Kasım Dünya Kobane Günü” ve “2 Kasım Dünya Rojava Günü” nedeniyle dün toplantılarına ara veren kadınlar, Erfurt şehir merkezinde yürüyüş ve miting düzenlediler.

AF (Erfurt)


            Kadın toplantısı için Erfurt’ta bir araya gelen dünyanın bir çok ülkesinden kadınlar Rojava’yı da unutmadı. “1 Kasım Dünya Kobane Günü” ve “2 Kasım Dünya Rojava Günü” nedeniyle dün toplantıya ara veren kadınlar, şehir merkezinde yürüyüş ve miting düzenlediler.

            “12. Kadın Politikaları Toplantısı” (Frauenpolitischer Ratschlag) toplantısı 1 Kasım Cuma günü başladı ve kadınların toplantısı bugün de davam ediyor.

            Toplantıda bir çok alana ilişkin konuları işleyen kadınlar tarafından yapılana açıklamada, “Başta Kobane ve Rojavalı kadınlar olmak üzere, dünyanın yer yerindeki kadın dayanışmasını yükselteceğiz” dendi. “Gündemdeki yeri ve aciliyeti nedeniyle, Kobane ve Rojava Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi biz de burada dayanışmamızı gösteriyoruz. Türk ordusun Kürdistan’ı işgalini lanetliyor, Kürt halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu haykırıyoruz” dendi.


            Almanya Kürt Kadın Hareketi (YJK-E), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi, Yeni Kadın, Sol Parti, MLPD gibi çok sayıda kurumun da destek verdiği şehir merkezinde gerçekleştirilen gösteri, komuoyunun da büyük ilgisini çekti. Kürdistanlı, Türkiyeli, Alman ve diğer uluslardan çok sayıda kadının katıldığı gösteride savaş ve işgal protesto edilerek, yapılan konuşma, taşınan bayrak ve flamalarda, atılan sloganlarda Türk ordusunun Rojava’dan hemen çıkması gerektiğinin altı çizildi. YPG ve YPJ bayraklarının ağırlıkta olduğu eylemde, en öne çıkan slogan ise “Jin Jijan Azadi” (Kadın Yaşam Özgürlük) oldu.


Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑