Emek

Published on Temmuz 19th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Dünyadaki 40.3 milyon modern kölenin 509 bini Türkiye’de

Walk Free Foundation tarafından yayımlanan 2018 Küresel Kölelik İndeksi”ne  The Global Slavery Index 2018) göre dünya genelinde modern köle sayısı 40.3 milyona ulaşırken, Türkiye’de ise modern köle sayısı 509 bin.

2018 Küresel Kölelik İndeksi, Türkiye’de her bin kişiden 6.5’inin zorla çalıştırılan veya zorla evlendirilen ‘modern köleler’ olduğunu ortaya koyuyor.


Türkiye, G-20 ülkeleri arasında satın aldığı ürün ve hizmetlerin zorla çalıştırılan kişiler tarafından üretilme riski bulunması karşısında önlem almayan 12 ülkeden birisi olarak gösterilirken, Türkiye’nin ithal ettiği mallar arasında elektronik eşyalar, giysi, kakao, pamuk ve pirinç modern kölelik yoluyla üretilmiş olma riski taşıma sıralamasında en üst basamakta yer alıyor. Bu beş ürünün yıllık ithalat miktarının 5 milyar dolar civarında olduğu kaydedildi.

Türkiye modern kölelikle mücadelede sınıfta kaldı

Türkiye modern kölelikle mücadelede sekiz kategoriden oluşan sıralamada B notu alarak Tayland, Nijerya, Lüksemburg, Uganda, Mısır ve Senegal gibi 4. gruptaki ülkeler arasında yer aldı. Kölelik İndeksi 2016’dan 2018 yılına kadar Türkiye’de hükümetin modern kölelikle mücadelede ilerleme katetmediğine işaret etti.

2016 yılında Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 3.6 milyon modern köle olduğu ortaya konulurken, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’nın bölgedeki 3.6 milyon modern kölenin yüzde 39’una sahip olduğu ortaya konuldu.

Modern kölelerin yüzde 71’i kadınlardan oluşuyor

2018 Küresel Kölelik İndeksi, Avrupa ve Orta Asya bölgesinde her bin kişiden 3.6’sının zorla çalıştırıldığını söylerken zorla evlendirilme oranının binde 0.4 olduğunu belirtti. Ancak raporda tamamen verilere yansımaması sebebiyle zorla evlenmelerin bölgede daha yüksek oranda olabileceğinin altı çizildi.

Modern kölelik formu olarak kabul edilen zorla evlendirme vakaları dünya genelinde 15.4 milyon oldu. 2018 rakamlarına göre yer yüzünde 24.9 milyon kişi ise zorla çalıştırılıyor. Modern kölelerin yüzde 71’ini kadınlar oluştururken yüzde 29’u erkeklerden meydana geliyor.

Siyasi Haber

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑