Kültür Sanat

Published on Ocak 16th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

“Düşler Tutsak Edilemez”

“Düşler Tutsak Edilemez” adlı Fotoğraf Sergisi Mannheim’da görkemli bir açılış etkinliğiyle, Abendakademi’de sergilenmeye başladı.

AF (Mannheim)


Türkiye Cezaevlerinde yatan politik tutsaklarla dayanışmak , onların sesi olmak ve dışarda yaşayanlarla iletişimlerini güçlendimek adına Fotoğraf Köprüsü’nün ikinci aşaması olan “Düşler Tutsak Edilemez”/”Gedanken lassen sich nicht einsperren…” adlı Fotoğraf Sergisi 11 Ocak 2019 günü , Mannheim’da görkemli bir açılış etkinliğiyle Mannheim Abendakademi’de sergilenmeye başladı.
1 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek fotoğaf sergisine ilgi yoğun. Red Fotoğraf Grubu’ndan Fotoğraf sanatçısı Enver Enli, KültürQuer QuerKültür Rhein-Neckar e.V. ve Mannheim Abendakademi’nin düzenlediği sergi Türkiye cezaevlerinde yatan 30 Cezaevinden 68 politik tutsak ve 60 Fotoğraçinin kollektif çalışmasının ürünü olarak sergileniyor.
Fotoğraf sergisinin açılış etkinliğine Mannhem ve çevresinden siyasi parti temsilcileri demokratik kurum ve kuruluşların yanısıra çok sayıda sanatçı yazar ve aydın katıldı. Sergide Görülmüştür Ekibine politik tutsakların türkiye cezaevlerinden gönderği mektuplar, fotoğraflar ve resim ve karikatür çalışmalarıda açılan standta ilgiyle karşılandı.
Yerel basının da ilgi gösterdiği açılış etkinliğinde, KültürQuer QuerKültür Rhein-Neckar e.V. adına Gisela Kerntke, Mannheim Abendakademi adına Gerlinde Kammer, Sanat Tarihçisi Nuran Tanrıver birer konuşma yaparak düşüncelere zincir vurulamayacağı ve Türkiye Cezaevlerinde yaşanan aşkı ve hak ihlalleriyle birlikte ülkede yaşanan demokrasi ve insan hakları sorunlarına dikkat çekildi.
Açılış etkinliğini Mannheim belediye meclis üyesi Dr. Claudia Schoning-Kalender yönetti Dr. Claudia Schoning-Kalender’in Türkçe ve Almanca olarak okuduğu Nazım Hikmet’in Bugün Pazar şiiri ilgiyle dinlendi.
Serhat Alpaycı kemanıyla kürt müziğinden enstrümantal ezgilerle izleyicilerin beğenisini kazandı.
Mannheim Abendakademi’de 1 Mart’a kadar sürecek olan sergi günün her saatinde gezilebilinir.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑