fbpx

Genel

Published on Nisan 7th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

Duterte ‘vurun’ demişti: Filipinler’de maske takmayan bir kişi öldürüldü

İnsanlık dışı talimatlarıyla bilinen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağını çiğneyenlerin vurulması emrini vermişti.

Filipinler’de 63 yaşındaki bir kişi koronavirüse karşı tedbir kararlarına uymayınca polis tarafından vurularak öldürüldü.

Olay perşembe günü Agusan del Norte eyaletindeki Nasipit kasabasında yaşandı. 63 yaşındaki kişinin, bir güvenlik kontrol noktasında görevli köy yetkilileri ve polisle karşı karşıya geldiği sırada sarhoş olduğu iddia edildi.

Söz konusu kişi yüz maskesi takmadığı için uyarıldı ancak buna rağmen yetkilileri tırpanla tehdit etti.

Polis raporunda “Şüpheli yüz maskesi takmadığı için köyün sağlık personeli tarafından uyarıldı. Ama şüpheli öfkelendi ve provoke edici sözler söyleyip sonunda bir tırpanla personele saldırdı” denildi.

Ancak kontrol altına alınamadığı belirtilen kişi, polis tarafından vurularak öldürüldü.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte daha önce ulusa sesleniş konuşmasında şunları söylemişti:

“Herkesi uyarıyorum. Bu süreçte hükümetin uyarılarını dikkate alın çünkü düzene sahip olmamız önemli. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına zarar vermeyin. Çünkü bu ciddi bir suç. Polis ve askerlere, ayrıca köylerdeki yetkililere talimatlarım şu: Sorun çıkarsa ya da insanların çatışacağı bir durum meydana gelir de yaşamınız riske girerse onları vurup öldürün.”


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑