Kültür Sanat

Published on Ocak 27th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

“Duvarları Delen Çizgiler” Sergisi

‘’Görülmüştür’’ ekibinin hazırladığı ‘’İmgelerle Duvarları Delen Mahpuslar’’ adlı çizimlerden oluşan, Özgürlük Temalı  karikatürleri sergisi, dün Stuttgart Tohum Derneği’nde Yeni Kadın’ın düzenlediği programda ziyaretçilerle buluştu. -FOTO GALERİLİ-

Gül Güzel (Stuttgart )


Programın açılışı Görülmüştür ekibinin hazırladığı ‘’Hüzün, Şfke, Umut’’ adlı video gösterimiyle başladı. Ardından söz alan Görülmüştür ekibi temsilcisi yazar ve şair Adil Okay sergiye dair yaptığı konuşmada,’’ Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştık. Onlardan yaratıcılıklarını görünür kılacağımız projemize katılmalarını, “Özgürlük” temalı karikatürler çizmelerini istedik. OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Taahhütlü mektuplarımız, fakslarımız hapishanelerde kayboldu, bazıları da “Görülmüştür – Kurumda yoktur” mührüyle geri döndü. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Mahpus karikatüristlerle bağlantı kurmayı üstlenerek, üç ay boyunca postane kapılarında mesai harcadım. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si çizdikleri özgün karikatürlerini bize yollayıp projemize katkı sundular. Tutuldukları hücrelerde yetersiz malzemeyle çalışarak üretilebileceğini gösterdiler.

Örneğin gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın, boyalı kalem, fırça, tuval gibi malzemelerin yasak olduğu Tarsus Kadın Hapishanesinde, regl kanını, sebze ve meyve artıklarını kullanarak boya yaptığını öğrendik. Cebrail Çakto adlı mahpus, davetimizi aldığını ama apar topar eşyalarını, resim yapmak için kullandığı araç gereçlerini alamadan sürgüne gönderildiğini, getirildiği Rize Kalkandere hapishanesinin kantininde de bu malzemelerin satılmadığını yazdı. Dönem dönem basında da yer alan, TBMM’sinde Soru Önergeleri’ne konu olan bu keyfi yasaklar saymakla bitmez.

Sonuç olarak tüm engellere rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. İHD Şubelerinin ve HOMUR Çizerlerinin desteğiyle sergimizi Türkiye’nin birçok kentinde açtık. 25 Ocak’ta da Ankara Barosu’nun davetlisi olarak sergimizi Ankara ‘da açtık.

 Bu projede amacımız 2019 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 280.000’den fazla tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak, İçerinin sesini, içeridekilerin rakam – istatistik olmadığını, dışarıdaki insanlara göstermek, duyurmak, Hapishane idarecilerinin “rehabilatasyon” yerine akıl almaz disiplin cezalarıyla, yasaklarla tecrit ettiği mahpus sanatçıların ruhsal sağalmalarına katkı sunmak, Hapishanelerde plastik sanatlarla ilgilenen mahpusları teşvik etmek. Kendilerini ifade olanağı sağlamak. Bazı hapishanelerde “Hapishane yönetmeliği – tüzük yok sayılarak” keyfi olarak konulan renkli kalem yasaklarına dikkat çekmek, en azından Türkiye’nin de imzaladığı (2006) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Cezaevi Kuralları’na uyulmasını sağlamak, Türkiye’deki 400’e yakın hapishanenin çok Mahpuslar ve çizimleri hakkında bilgilendirme yapma, en azında faaliyette olan “Sanat atölyeleri”nin işlevli hale getirilmesi için kamuoyu oluşturmaktır’’ diyerek, bilgilendirmede bulundu.

Toplam 22 Mahpusun( A. Kerim Aktaş, Ahmet Bilge, Ayhan Bozkaya, Aynur Epli, Barış İnan, Cemal Bozkurt, Cenan Genç, Haydar Bayar, Hüseyin Yıldırım, M. Enes Tunç,  Kemal Ayhan, Mahmut Ulusan, Mehmet Boğatekin, Menaf Osman, Melih Gürler, Musa Kart, Mustafa Ağcakaya, Nurettin Erenler, Ömer (Raman) Özdurak, Özlem Özdemir, Serdar Sürücü, Zehra Doğan) çizdiği 60 karikatür eserin sergilendiği salonda ayrıca Mahpusların el işleri ve Duvarları Delen çizgiler kitablarının standı açıldı. Standa ayrıca satışlarının geliri Görülmüştür ekibinin çalışmalarıyla dayanışma amaçlı olarak, yazar Gül Güzel’in ‘’Zindanlardan Mektup var’’ kitabı da satıldı.

Özgürlük Temalı Karitatürlerin sergileri, 31 Ocak’ta Kadef derneği Frankenalle 152, Frankfurt’ta ve 2 Şubat’ta Gençlik ve Kültür Derneği, Kaiser- Wilhelm Strasse 284, Duisburg adreslerinde Yeni Kadın çalışanlarının düzenlediği programlarla açılacak. Bütün sergilerde Görülmüştür ekibinde çalışan Adil Okay sunumlar yapacak.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑