fbpx

Edebiyat

Published on Nisan 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Edirne’den Antep’e İki Ustaya Saygı – Hilmi Toy

Bugün 2 Nisan, Sabahattin Ali’ye saygı günü ve Ülkü Tamer’in ölüm yıl dönümü.

Bu coğrafyanın yetiştirdiği üretken ve duyarlı, toplumsal gerçekçi aydın, yazar ve şairlerinden biridir Sabahattin Ali.

Sınır boylarında öldürülen ve ölümü de katili de “faili meçhul” de gizlenen biridir Sabahattin Ali. Şehirlerin ona dar olup, tuzağa dönüştüğünü gördüğünde “benim meskenim dağlardır” diye seslenenlerdendir.

Yürekli bir aydın, yürekli bir şair, kalemi güçlü bir yazardır. Mahpusluk yaşamında çokça söylenir türküleri sesten sese aşılanır, duvardan duvara yankılanır. Biliriz “eşkıya dünyaya hükümdar olmaz”, öğüdümüz olup tesellimiz olur hukuksuz cezanın infazına karşı “Aldırma gönül aldırma”.

“Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Değirmen, Canım Aliye Ruhum Filiz, Sırça Köşk, Kağnı, Ses, Esirler, Yeni Dünya, Arabalar Beş Kuruşa” roman, öykü ve şiirleriyle edebiyat dünyamızı güzzelleştirenlerdendir Sabahattin Ali.

Onu özlü sözleriyle saygıyla analım ve yaşatalım..

Güle güle Ülkülerinle, şiirlerin, öykülerinle Ülkü Tamer.

Senden önce gidenlerimize, seni sevgiyle, saygıyla karşılamayı bekleyenlere, özellikle hemşerin Onat Kutlar’a selam söyle. Ve Sabahattin Ali’ye. “Beyaz Ölüm”lerden Talat Türkoğlu’nu da unutma. Sabahattin Ali’ye benzedi ömrü gibi ölümü de.

Sen ki, Antep’te doğdun, Alleben deresini geçerek dünyalı yaşadın, şiirler büyüttün mısra mısra insanlık için. Entepli olduğun kadar Anadolu, Anadolu olduğun kadar dünyalıydın gök kubbenin altında.

Düşlerimizi çiçeklendiren şiirler bıraktın bizlere. Türkü tadında şiirler. Ağıtlarımız oldu “uyu Memik oğlan uyu” gibi Berkin’ler yaşındakileri uğurlarken. Ne mutlu sana ve bizlere. Sen yaşadın bu dünyada, biz okuduk yaşamımıza çentik atarcasına. Emeğin zay olmadı,gözün arkada galmaya emi. Şiirlerini okuyor, türkülerini dinliyor, dostlukların şenlendirdiği akşam sefalarında türkülerini söylüyoruz.

“Gelip kondu bir güvercin Ellerine o gece, Kırmızı bir çelenk oldu Bileğinde kelepçe”. Güle güle usta. Bu yılda sen Nisan’a merhaba deyip sonsuzluğa giden yola revan oldun. Güle güle Anteplim. İki yıl oldu güneşi bize bırakıp yıldızları toplamaya gideli öte geçelerde.

“Yaşadım doyasıya”, demek için ölüm üşümesin, “Beyaz ölümler” de ölenler üşümesin artık. Yaşamak tadında yaşlar düşsün ömrüne insanlarımızın.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑