Dünya

Published on Kasım 23rd, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Erdoğan ‘faizleri düşürün’ dedi dolar 3,41 TL oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul’da yapılan Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası Arasında İmzalanacak Stratejik İş Birliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni’nde konuştu.

Konuşmasında Merkez Bankası’nı hedef alan Erdoğan, “Reel faizlerin düşürülememiş olması özeleştiridir. Yıllarca bu yüzden Merkez Bankası’nı eleştirmek zorunda kaldım. Hala da eleştiriyorum Merkez Bankası bağımsızdır şudur budur. Tamam o yine bağımsızlığını oynasın ama ben siyasetçiyim. Benim ona resmen müdahale etme yetkim yok. Böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkıp eleştirimi yapacağım. Halkımın karşısında tokadı yiyen benim. Uyarımı yapacağım o da çözüm yolu bulacak. Tokadı ben, sefayı o sürsün yok öyle bir şey” diyerek müdahalede bulundu.


Bankacılık sektörüne de çağrıda bulunan Erdoğan, “Faizleri lütfen makul seviyelere çekin. Kişisel olarak piyasaya siyaseten ve kamu gücüyle müdahaleyi doğru bulmadım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından dolar 3.41 TL’yi aşarak yeni bir rekora imza attı.

‘Bekledikleri kriz gelmeyecek’

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise kriz uyarılarına yanıt verdi. ‘Bekledikleri kriz gelmeyecek’ diyen Canikli, dolardaki artışın küresel parametrelere bağlı olduğunu iddia ederek; “Son günlerde birileri tarafından Türkiye’de kriz tellallığı yapılmaktadır. Bu söylemlere yabancı değiliz aslında. Hiç birinin bilimsel temeli yoktur. Bekledikleri kriz gelmeyecektir. Her türlü önlem alınmakta alınmaya da devam edecektir” diye konuştu.

DHA

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑