Genel

Published on Mart 26th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Erdoğan’dan Dündar ve Gül’e destek olan konsoloslara: Siz kimsiniz ya?

Tayyip Erdoğan, gazetemiz genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcimiz Erdem Gül’ün davasınını görüldüğü Çağlayan Adliyesi’ne giderek destek olan konsoloslara demediğini bırakmadı.

Can Dündar ve Erdem Gül gazetecilik yaptıkları için dün hâkim karşısına çıktı.
Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki duruşmayı milletvekilleri, yabancı diplomatlar, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de izledi. Ulusal ve uluslararası gazetecilik meslek örgütleri de Dündar ve Gül’e destek verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda bu desteğe tepki gösterdi. Erdoğan’ın hedefinde Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için Çağlayan Adliyesi’ne gelen konsoloslar vardı. “Siz kimsiniz ya? sizin ne işiniz var ya?” diyen Erdoğan, “Dün bir gazetecinin mahkemesi vardı” diyerek Dündar ve Gül’ün casus değil gazeteci olduğunu da kabul etmiş oldu. Erdoğan şunları söyledi:


“Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içerisinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar. Oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemli. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçim laflarını dillerinden düşürmeyenlerin, halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz.”

Dündar ve Gül’ün duruşmasına İngiltere, Hollanda, Fransa ve Kanada konsolosları da katılmıştı.

İşte Erdoğan’ı çıldırtan o paylaşımlar: 

İngiltere’nin İstanbul Konsolosu Leigh Turner Çağlayan Adliyesi’nden bu fotoğrafları paylaşmıştı.

[Haber görseli]

[Haber görseli]

 

Cumhuriyet

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑