Ekonomi

Published on Eylül 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Erdoğan’ın denetimindeki MB, faizleri yüzde 35 oranında artırdı

Erdoğan tarafından üyeleri atanan ve direk onun denetiminde olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, büyük ve tar,h, b,r rekora imza atarak, bugün faizleri yüzde 35 oranında artırdı. Merkez Bankası (MB) başkan ve üyelerinin cumhurbaşkanlığına bağlanmasını belirleyen kararname geçtiğimiz temmuz ayında yayınlanmıştı.

Konuyla ilgili bugün Hürriyet’in internet sitesin yer alan haber şöyle:

Son dakika… Merakla beklenen faiz kararı açıklandı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. PPK faizi 6,25 puan arttırdı. Böylece faiz, yüzde 17.75’ten yüzde 24’e çıkmış oldu. Karar öncesi 6.41’i gören dolar Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından 6.03 TL’ye kadar geriledi. Dolar, kısa süre sonra yeniden 6.18 seviyesine yükseldi. Faiz kararı sonrasında Borsa İstanbul ise 91.859 puandan 93.570 puana yükseldi.
Para Politikası Kurulu’ndan alınan kararlar şöyle:
*Merkez Bankası fiyat İstikrarı temel amacı doğrultusunda elindekı bütün araçları kullanmaya devam edecek
*Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek
*Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenecek.
ENFLASYONDA YUKARI YÖNLÜ RİSK SÖZ KONUSU
*İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek
*Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir.
*Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir
*İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir
İÇ TALEPTE YAVAŞLAMA HIZLANIYOR
*Bu çerçevede kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir
*Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir
*Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.
GEÇMİŞ AYLARDA NE YAPMIŞTI
TCMB ana fonlama aracı olan geç likidite penceresi faizini Nisan ayında 75 baz puan artırdıktan sonra 23 Mayıs’ta olağanüstü toplanarak uzun süredir ana fonlama aracı olarak kullandığı geç likidite penceresi faizini 300 baz puan artışla yüzde 16.50 seviyesine çekmiş ve bir haftalık repo faizini de bu oranla eşitlemişti. Politika faizini 7 Haziran’da 125 baz puan yükselten Para Politikası Kurulu (PPK), Temmuz toplantısında ise faizlerde değişiklik yapmadı.
TCMB’nin sadeleştirme sürecini 7 Haziran’da tamamlamasıyla gecelik vadede borç verme ve borç alma faizleri bir hafta vadeli repo ihale faizine kıyasla artı/eksi 150 baz puanlık marj ile; geç likidite penceresi borç verme faizi ise gecelik borç verme faizine 150 baz puan eklenerek hesaplanıyor.
BEKLENTİLER BÖYLEYDİ
Ekonomistler, Merkez Bankası’nın bugün PPK toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyordu. AA Finans’ın PPK Beklenti Anketine katılan
ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 425 baz puan idi. Ekonomistler en yüksek 725 baz puanlık, en düşük ise 275 puanlık artış tahmininde bulunmuştu. Reuters’ın anketine katılan 11 kurumun faiz artırım tahminleri 200 ile 725 baz puan arasında değişiyordu.
Faiz kararına ilişkin değerlendirme yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şunları kaydetti: “Öngörülebilirlik, ekonomimizin ve üretim hayatımızın olmazsa olmazlarından biridir. Bugüne kadar hep savunageldiğimiz finansal istikrar, biz sanayicilerin üretim sürecinde en çok ihtiyaç duyduğu öngörülebilirliğe büyük katkı yapar. İşin özü şudur: Finansal istikrar, üretim hayatında da istikrar demektir. İşte bu açıdan Merkez Bankamızın bugün aldığı kararın, finansal istikrarın yeniden tesisine katkı yapacağını ümit ediyoruz.”


Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑