“Evde kalın” çağrısına uyamayan evsizler, ABD’de boş evleri işgal etmeye başladı

ABD

Published on Mart 18th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

“Evde kalın” çağrısına uyamayan evsizler, ABD’de boş evleri işgal etmeye başladı

Evsiz sayısının bir yılda yüzde 16 arttığı Kaliforniya’da harekete geçen eylemciler, boş duran bir eve daha el koydu. İşgal edilen ev, California Eyaleti Ulaşım Departmanı’na ait.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ABD’nin Kaliforniya eyaleti de koronavirüsle mücadele etmeye çalışırken, eyalette yaşayan evsizler boş evleri işgal etmeye başladı. 

Önce Oakland’da bir grup evsiz anne, aylardır işgal ettikleri evde oturmaya hak kazandı. Cumartesi günü de bir grup evsiz protestocu, El Sereno’da terkedilmiş bir eve yerleşti. 

Aileleriyle birlikte gelen eylemciler sadece bu evi değil, benzer durumdaki başka evleri de kullanacaklarını söyledi. İşgalcilerin de dahil olduğu Evlerimizi Geri Alıyoruz hareketi, normalde daha fazla sayıda evi işgal etmeyi planladıklarını belirtti. Fakat iki eylemci “başkasının mülküne izinsiz girmek” suçlamasıyla gözaltına alınınca, eylem sınırlı kaldı.

Protestocular, koronavirüs tehdidini yaşadıklarını ve bölgede barınma ihtiyaçlarını başka türlü karşılayamadıklarını ifade etti. Yetkililere seslenerek, evsizlik sorununun acilen boş evler, kütüphaneler, dinlenme ve eğlence merkezleri gibi hükümete ait binalarla çözülmesi gerektiğini vurguladı. 

18 aydır akrabalarının ve arkadaşlarının kanepesinde uyuduğunu belirten 42 yaşındaki Martha Escudero, şöyle konuştu:

“İki kız çocuğu annesiyim ve bir eve ihtiyacım var. Bu evlerse boş ve topluma aitler. Koronavirüsle birlikte evlerimizde kalmamızı istiyorlar, ancak bazılarımızın evi yok.”

Escudero, Oakland’daki annelerin kendilerine ilham verdiğini de vurguladı. Elektrik sorununu şimdilik jeneratör getirerek çözdüklerini bildirerek, suyu açmaları için yetkililere çağrıda bulundu.

Escudero ailesiyle birlikte yeni işgal edilen eve taşınan bir başka aile de 33 yaşındaki Ruby Gordillo ile üç çocuğu. 

Evin yeni sakinlerinden 64 yaşındaki kaynak ustası Benito Flores de şöyle konuştu:

“Gelip bu evleri işgal etmemizin suç olduğunu söylüyorlar ama bu suç değil, adalet!”

Oakland’daki başarılı işgali gerçekleştiren Konut için Anneler (Moms 4 Housing) gibi bu aileler de Topluluğun Güçlendirilmesi için Kaliforniyalılar İttifaki’ndan (Alliance of Californians for Community Empowerment) destek alıyor. 

Kaynak : Independent Türkçe

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑