Eğitim

Published on Haziran 18th, 2019 | by Avrupa 5

0

Ezan okunurken camı kapattığı için şikayet edilen öğretmene sürgün

Zonguldak’ta Fener Anadolu Lisesi’nde görev yapan Murat Durmuş, ezan okunurken camı kapattığı için “Halkı din ve mezhep ayrımcılığına sürüklediği” gerekçesiyle Çankırı’ya sürüldü.

onguldak’ta Fener Anadolu Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapan Murat Durmuş, derste öğrencilerinden “İslami Dönem Türk Edebiyatı ile İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı’nı karşılaştırmalarını ve farklılıkları yorumlamalarını istediği” ve ders sırasında “ezan okunurken camı kapattığı” ileri sürülerek yapılan şikâyet sonrası “Halkı din ve mezhep ayrımcılığına sürüklediği” gerekçesiyle Çankırı’ya tayin edildi ve meslekte kademe ilerleme cezası verildi.


Cumhuriyet’ten Ali Ayaroğlu’nun haberine göre Durmuş ifadesinde “Müfredatta yer alan bu konuları öğrencilerimden yorumlamaları ve karşılaştırmalarını istememden daha doğal bir şey olamaz. Okulun hemen karşısında camimiz var ve ders esnasında ezan okundu. Ben de öğrencilerimin dikkatinin dağılmaması için camı kapattırdım” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Durmuş’a verilen cezaya tepki göstererek, sürgünden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak:SiyasiHaber

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑