fbpx

Almanya

Published on Şubat 12th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

Faşist Höcke Pegida yürüyüşüne katılacak

Thüringen’de siyasi kriz devam ederken, AfD’nin Thüringen Eyaleti Parti başkanı Björn Höcke’nin islam ve göçmen düşmanı eylemlilikleriyle tanınan Pegida- Patriotische Europäer Gegen Islamisierung Des Abendlandes ( Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar)’ın pazartesi Dresden’de düzenleyeceği gösteriye katılacağı açıklandı.

Höcke’nin özellikle davet edildiği açıklanırken, gösteride konuşma yapıp yapmayacağı ise belirsiz. AfD’li Höcke daha önce Nasyonal sosyalistleri öven yazılarından dolayı mahkeme kararıyla ‘Faşist’ olduğu tescillenmiş birisi. AfD’de her ne kadar bu durum krize yol açmış, Höcke parti kurulları tarafından ilk başta kötü imaj oluşturmamak için partiden uzaklaştırılmak istenmişse de, büyük güç kaybedeceğini anlayan AfD’li politikacılar Höcke’ye daha sonra sahip çıkmışlardır.

Pegida haftaya 200. kez toplanacak. 2014 yılında kurulan organizasyon neredeyse her pazartesi göçmen karşıtı gösteriler düzenliyor. 2015 Ocak ortasında grup 25 bin katılımcıyla Dresden’de en büyük gösterisini yapmış olsa da daha sonra güç kaybetmiş ve gösteriler düzensiz şekilde yapılır hale gelmişti.

Pegida lideri Lutz Bachmann halkı kin ve düşmanlığa sevketmekten hüküm giydi.

(Tagesspiegel)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑