fbpx

Almanya

Published on Ekim 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Faşist katil bir camiye veya kültür merkezine saldırmak istiyormuş

Almanya’nın doğusunda Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentinde dün (9 Ekim’de) bir sinagog ile Türk dönercisine düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmişti. 27 yaşındaki Alman vatandaşı Stephan Balliet adlı neonazi, saldırı anını kaskındaki kamerayla kaydetmiş, kendisi de saldırının ardından yaralı olarak ele geçirilmişti.

Saldırı, Yahudilerin en kutsal günü olan Yom Kippur’da (Kefaret Günü) düzenlendi.


Sinagoga girmeyi başaramayan saldırgan biri yolda karşısına çıkan, diğeri dönercide bulunan iki kişiyi öldürdü.

Irkçı katil saldırıyı online video platformu Twitch’ten canlı olarak yayımladı. Siteden kaldırılan görüntülerde, saldırganın, önce Yahudi ve kadın düşmanı sözler söylediği, daha sonra sinagogun kapısına giderek ateş ettiği görülüyor.

Yerel Yahudi toplumunun liderlerinden Max Privorotzki, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, saldırganın 70 ila 80 kişi içerideyken sinagoga girmeye çalıştığını söyledi.


Bir görgü tanığı da, saldırganın “kamuflaj giydiğini, tepeden tırnağa silahlı olduğunu ve mezarlık duvarınn üzerinden bir molotof kokteyli ve el bombası attığını” söyledi.

Dönercideki bir görgü tanığı ise, Alman n-tv haber televizyonuna yaptığı açıklamada, askeri üniforma giyen saldırganın bir dönerciyi hedef aldığını söyledi. “Bir adam dönerciye yaklaştı, el bombası gibi bir şey attı, ancak patlamadı ve sonra tüfekle ateş açtı. Benim arkamdaki adam ölmüş olmalı, ben tuvalete saklandım” dedi.

Bugün ise, saldırıyı düzenleyen neonazi Stephan Balliet’in internette yayımladığı manifestoda “Öncelikle daha az korunan bir cami ya da solculara ait bir antifa ‘kültür’ merkezine baskın yapmayı planlamıştım” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Balliet yazıda, Avrupa’ya her gün mülteciler gelmeye devam ettiği için camideki muhtemel kurbanların bir anlam taşımadığını ancak Yahudi öldürmenin buna değeceğini düşündüğünü belirtti.

Faşist saldırgan Balliet, dindar olmasalar bile Yahudilerin Yom Kippur’da sinagogda bulunacağını düşündüğü için o günü seçtiğini vurguladı.

Kaynak : BBC/Independent/DW


Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑