Almanya

Published on Ağustos 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Faşist saldırlar dün gece de devam etti

Almanya’nın doğu eyaleti Saksonya’nın Chemnitz kentinde olaylar durulmuyor. 35 yaşındaki bir Almanın iki mülteci tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından başlayan olaylar pazartesi akşamı da devam etti.

Pazar günü kentte “Burası bizim ülkemiz. Sizi burada istemiyoruz. Defolup gidin” diye sloganlarla mülteci ve yabancı avına çıkan aşırı sağcılar, pazartesi akşamından başlayarak gece boyunca eylemlerini devam ettirdi. Polis taşkınlıkları önlemekte yeterli olamadı.

Neonaziler polisin gözü önünde Hitler selamı durdu. Karşı göstericilere saldırdılar ve kenti birbirine kattılar. Gazetecileri tehdit ettiler. Polislere bağırarak kafa tuttular. Aşırı sağcıların gösterisine çok sayıda kent sakininin de katılması dikkati çekti. Kentte mülteciler yüzünden güvenlik kalmadığını iddia eden aşırı sağcılar sokaklarda insan avına çıkarak, terör estirdi.


ÇOK SAYIDA YARALI VAR
Aşırı sağ göstericilerle karşı göstericiler karşı karşıya geldi. Göstericiler arasında polis etten duvar ördü. İki tarafın birbirine karşılıklı bağırmaları sonucu hava gerildi. Havai fişekler ve şişeler havada uçuştu. Çok sayıda insan yaralandı. Aşırı sağ göstericilerin sayısının karşı gösteriden daha kalabalık olması dikkat çekti. Gösterici sayısının düşük olacağını bekleyen polis yeterli güvenlik önlemi almakta zorlandıklarını belirtti.

(dha)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑