fbpx

Yazarlar

Published on Mayıs 9th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Faşizm Bir Daha Asla!

Tüm dünyanın “Nie Wieder Faschismus!, Faşizm Bir Daha Asla!” dediği günün adı 8-9 Mayıs. Avrupa saati ile 00.16, Sovyetler Birliği saati ile 01.16. Yani her iki saate göre de 9 Mayıs tarih. Yıl 1945. Nazım Hikmet’in “Tanya, Seninkiler Berlin kapısında” dediği gün 8 Mayıs. Ve 9 Mayıs’ta “O büyük günün geldiği an”. Sovyet Kızıl Ordusu’na Hitler faşizminin ve faşist ordusunun ‘koşulsuz teslim olma anı’.

Kızıl Ordu’nun Başkomutanı Josef Stalin 9 Mayıs sabahı “Almanya’ya karşı büyük zafer günümüz geldi. Kızıl Ordu’ya ve müttefiklerimizin kuvvetlerine diz çöktürmeye çalışan Faşist Almanya, mağlup olduğunun farkına vardı ve koşulsuz teslim olduğunu ilan etti” diyerek tüm dünyaya duyurdu. Berlin’e ilk giren ve Hitler’i saklandığı mahzende bütün Kurmay Heyeti ile birlikte ‘intihar’ etmeye sürükleyen de başında Stalin’in olduğu Kızıl Ordu’dur.

1 Eylül 1939 yılında başlayan 9 Mayıs 1945 de sona eren İkinci Dünya Savaşı’nda 35 milyon insan yaşamını yitirdi. 20 milyonu aşkın SBKP’li en seçkin komünistler, Sovyet partizanları, Sovyet yurttaşları yaşamını yitirdi. Sovyetler gibi bir ülke, başında Stalin gibi bir önder, Kızıl Ordu gibi bir ordu, başında Stalin gibi bir komutan olmasaydı ‘Mihver Devletleri’ olarak bilinen Almanya – İtalya – Japonya’dan oluşan Faşist İttifakı yenmek daha zor olurdu.

8 Değil 9 Mayıs Şafağı. Stalingrad bir başlangıç, herkese göre 9 Mayıs, Berlin bir başlangıcın sonudur.

8 Mayıs’ı ABD ve İngiltere Sovyetlere karşı ideolojik bir hamlenin adımı olarak başlangıç yapmak için ‘Avrupa Zafer Günü’ ilan ettiler. 9 Mayıs günü Sovyetler Birliği ‘Büyük Anti Faşist Zafer Günü’ olarak büyük bir kutlamaya hazırlanırken onlar “8 Mayıs” dediler. Hitler orduları Moskova önlerine dayandığı, Stalingrad’ı işgal ederek Volga’dan öteye geçmek istedikleri ana kadar ellerini ovuşturup Sovyetler Birliği’nin yenilgisini bekleyen, ikinci cepheyi açmayı sürekli öteleyen ABD-İngiltere ittifak gücü, Stalingrad’da yenilip, Moskova önlerinde orduları dağıtılmış Hitler geriye doğru çekilmeye başlayınca ikinci cepheyi açıp Normandiya Çıkartması’nı yapmak zorunda kalmaları gibi bu kezde Sovyetlerin başarısını gölgelemek için bu hamleyi yaptılar. Normandiya Çıkartması ile İkinci Cepheyi açmak önemliydi. Sovyetler Birliği savaşın başladığı andan başlayarak bunun çabasını verdi. Sovyetler Birliği, ABD ve İngiltere’nin bunu geciktirmesinin emperyalist amaçlarının farkındaydı. Hitler ordularının Sovyet topraklarında yenilgiye uğrayıp gerilemeye başlayınca, Kızıl Ordu Avrupa içlerine doğru ilerlemeye devam edince bunu gören ABD ve İngiltere Sovyetlerin önünü kesmek için İkinci Cephe’yi açıp, Normandiya Çıkartması’nı yaptılar.

Hitler’in teslim olması ardından bu kez de Sovyetleri kendi sınırlarına hapsetmek, fasizmden kurtarılmış ülkelerde kendi egemenlik sistemlerini yeniden inşa edip, kendi nüfuz alanlarını genişletmek istiyorlardı.  28 Kasım – 1 Aralık 1943 Tahran, 4-5 Şubat 1945 Yalta, 17 Temmuz 2 Ağustos 1945 Postdam görüşmeleri ve burada karşılıklı varılan antlaşma ile yerine getirilmesi gereken taahhütler konusunda ABD ve İngiltere hep kaçak, hep suyu yokuşa süren, çubuğu hep kendilerinden yana büken olup, sonraki süreçte de sözlerinde durmayan ve dünya haklarından gizleyen olanlardır. Sovyetler Birliği ise verdiği tüm sözlere bağlı kaldı. 

ABD ve İngiltere’nin 9 değil 8 Mayıs gününü ‘Avrupa Zafer Günü’ ilanın arkasında yatan gizli niyette budur. Bu nedenle Ve bu hamle daha sonraki yıllarda Sovyetlere karşı “Demir Perde” saldırısının başlangıcı oldu.

‘Berlin düştü’… 2 Mayıs’ta Almanya Parlamentosu Reichstag da Hitler Almanya’sının bayrağını indirip Sovyetler bayrağını diktiği gün düştü aslında Berlin. 2 Mayıs’ta, Reichtag’ın tepesine Sovyet askerleri Aleksey Kovalyov, Abdülhakim İsmailov ve Leonid Goryçev’un kızıl bayrak çekmesi sembolize ediyor ‘Berlin Düştü’ gercegini. Kızıl Ordu Fotoğrafçısı Yevgeniy Haldey tarafından ölümsüzleştirilen bu kare, insanlık için Hitler faşizminin yenilgisini temsil ediyor. 9 Mayıs, saat: 00.16 da, Sovyetler’de saat: 01.16’yı gösterirken ise Hitler faşizminin Sovyetlere koşulsuz teslimiyetini ifade ediyor. 

Berlin Stalingrad’da düştü aslında. Stalingrad’da ‘Volga’dan öteye geçit yok!” deyip sokak sokak, ev ev, göğüs göğüse siperde direnişle Hitler orduları yenilgiye uğradı. Kızıl Ordu Stalingrad’dan Berlin’e kadar kovalayıp Berlin’de teslim aldı.

75 yıl önce bugün 9 Mayıs Şafağı” Büyük Anti Faşist Zafer Günü “, ‘Berlin düştü’ haberi tüm dünya halklarının sevinci oldu. ‘Faşizm Bir Daha Asla!’ Berlin sokaklarında Stalingrad andı olarak yankılandı ve tüm dünya halkları belleğine kazıdı bu şiarı: ‘Faşizm Bir Daha Asla!’

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑