Kültür Sanat

Published on Temmuz 12th, 2016 | by Avrupa 5

0

Ferhat Tunç: Evvel Temmuz Festivali AKP’nin sindirme politikalarına önemli bir cevaptır!

Arap Alevi halkının yüz yıllardır kutladığı Evvel Temmuz Festivali, Samandağ sahilinde başladı. Festivalde dün akşam sahne alan sanatçı Ferhat Tunç, ‘‘Evvel Temmuz festivalinin yapılmış olması, AKP’nin sindirme ve korkutma politikalarına en önemli cevaptır’’ dedi.

Arap Alevi halkının yüz yıllardır kutladığı Evvel Temmuz Festivali, Samandağ sahilinde başladı. Bu yıl 17’incisi düzenlenen Geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivali Ferhat Tunç’un sahne almasıyla başladı. Her yıl büyük bir coşku ile kutlanan festivalin bu yılki programında Leman Sam ve Ferhat Tunç gibi tanınan sanatçıların yanı sıra kentte bulunan yerel müzik gurupları ve tiyatro gurupları da sahne alıyor.


Festivalde dün akşam sahne alan sanatçı Ferhat Tunç, ‘‘Evvel Temmuz festivalinin yapılmış olması, AKP’nin sindirme ve korkutma politikalarına en önemli cevaptır. Geçtiğimiz yıllarda burada konser verdiğimde on binlerce insan bu sahilde oluyordu. IŞİD Türkiye’de bir yılda 11 bomba patlattı, 211 insan yaşamını yitirdi. IŞİD’in ve AKP’nin üzerine oynadığı en önemli şehirlerden birisi Antakya. Ancak bugün görüyorum ki Samandağ halkı; AKP’nin sindirme, yıldırma politikalarına boyun eğmemiş. Festivalin yapılıyor olması, bu alana geliyor olmanız; AKP’nin bu korkutma ve sindirme politikalarına en önemli cevaptır. Bu nedenle memleketim Dersim’le Samandağ’ı çok benzetiyorum. Kendimi ne kadar Dersimli hissediyorsam o kadar da Samandağlı hissediyorum’’ dedi.

Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen festival 14 Temmuz günü sona erecek. Festivalde gün boyunca panel, seminer ve forumlar gerçekleşirken gece ise sahil konserleri yapılıyor.

Festivali organize eden Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir, Evvel Temmuz’un Sümerlerden bu güne kadar kutlanan bir gelenek olduğunu insanların bu dönemde en güzel yemeklerini ve giysilerini hazırlayarak deniz kenarında kutlamalar yaptığını söyledi. 12 Eylül darbesi ile Evvel Temmuz kutlamaları yasaklandıktan sonra uzunca yıllar kutlanmadığını kaydeden Cabir, İnsanları bir araya getiren birlik, beraberlik ve kardeşliği ön plana çıkaran bir gelenek olduğu için 2001 yılından itibaren Geleneksel bir festival şeklinde kutlamaya başladıklarını ifade etti. Festivale katılımın geçen seneye göre daha düşük olduğunu ekleyen Cabir, bununda sebebinin ülkedeki çatışmalı süreçten kaynaklandığını belirtti.

Festival alanının iç güvenliğini devrimci örgütlerden gençler sağladı.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑