fbpx

Avrupa

Published on Ocak 7th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Finlandiya : Başbakan 4 günlük çalışma haftası önerdi

Finlandiya’nın 34 yaşındaki Başbakanı Sanna Marin, haftalık iş günlerinin 5 günden 4 güne ve günde 6 saate indirilmesi için öneride bulundu.

Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde de bu sistemi savunduğunu söyleyen Marin, “İnsanlar ailelerine, sevdiklerine ve hobilerine daha çok vakit ayırmayı hak ediyor. Bu yüzden Finlandiya halkının daha az çalışmasına izin vermek önemli” şeklinde konuştu.

Marin, “Mesele, kadınca bir tarzla yönetmek değil, seçmenlere yardım sunmak ve sözlerinizi tutmakla ilgili” diye devam etti.

Avusturya’da Sebastian Kurz’un yeniden siyasete dönmesiyle en genç ikinci hükümet lideri’ olan Marin’in önerdiği sistem haftada 4 gün, günde 6 saat çalışmayı öngörüyor.

Öte yandan, konuyla ilgili olarak Finlandiya hükumet yetkililerine danışan (Teyit.org benzeri) Checknews kurumunun bildirdiğine göre, bu öneri hükumet progamında yer almıyor ve gündemin ilk sıralarında değil. Ama başbakan Sanna Marin’in kendi siyasi kanaatleri ve seçim vaadleri açısından özel bir önem taşıyor.

Daha önce Rusya’da önerilmişti

Rusya’da da geçtiğimiz yılın ağustos ayında, işsizliğin önüne geçmek, yaşam kalitesini artırmak, çalışanların kendilerine ve ailelerine yeterince zaman ayırmasına fırsat vermek için, aşamalı olarak haftada 4 gün çalışma sistemine geçme önerisi gündeme getirilmişti.

Birleşik Rusya Partisi milletvekili Andrey Isayev, çalışma günü sayısının azaltılması sayesinde Rus vatandaşlarının ücret kaybı yaşamadan ailelerine ve hobilerine daha çok vakit ayırabileceğini ifade etmişti.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı, üretkenliği artırmak için yürürlüğe koyulması planlanan ‘haftada dört gün çalışma sistemini’ test etmek için değerlendirmeye almıştı.

Aftonbladet gazetesinin haberine göre, İsveç’te de internet atama motoru Google ve internet alışveriş şirketi Amazon çalışanları üzerinde 18 ay haftada 4 gün mesai denendi. Denemede, çalışanların hastalık iznine ayrılma oranı çok düşerken, verimlilikte artış sağlandı.

Kaynak : Independent Türkçe / Gazete Duvar / Avrupa Forum

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑