fbpx

ABD

Published on Kasım 7th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Fıtratları bozuk: Çavuşoğlu skandalı!

Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi – OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) sitesi Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da parçası olduğu bir skandalı kamuoyuna duyurdu.

Skandala kaynaklık eden bilgiler ABD Başkanı Trump’ın seçim kampanyasında kampanya direktörü olarak çalışan Paul Manafort’un evine yapılan baskınlarda ele geçirilen e-postalardan ortaya çıktı. Manafort yasa dışı faaliyetleri nedeniyle tutuklanmış ve 47 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Manafort’un mail trafiğinden açığa çıkan bilgilere göre skandal şu şekilde gelişti:

Ukrayna’da dönemin (2010-2012 yılları) Devlet Başkanı Yanukoviç muhalefet lideri Timoşenko’yu hapsettirmesi nedeniyle AB ile gerilim yaşıyor ve Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının tehlikeye girmemesi için başdanışmanı Serhiy Lovochkin aracılığıyla ABD’li lobici Paul Manafort ile anlaşıyor.

Manafort da Ukrayna lehine lobi yapmaları için o dönem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra İtalya Eski Cumhurbaşkanı Romano Prodi, Polonya eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ve eski Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer ile anlaşıyor. Bu üçlü’ye 700 bin Euro, Türk siyasetçiye ise 230 bin Euro ödeme yapılıyor. Karşılığında Ukrayna’nın AB ile ilişkilerinin Timoşenko’nun hapis sürecinden etkilenmemesi için Avrupalı siyasetçiler üzerinde lobi faaliyetleri hizmeti alınıyor.

Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki ilişkilerini kullanarak Ukrayna ile AB’nin anlaşma yapması için büyük bir uğraş veriyor (Anlaşma 2014 yılında yapıldı).

Çavuşoğlu 2012 yılında Ukrayna’da yapılan seçimlere de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin gönderdiği heyette de yer alıyor ve “gizli lobicilik” faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor (Yanukoviç karşıtı açıklamaları kınıyor, heyetteki diğer üyeleri seçimlere hile karıştırılmadığı -ki tersine görüşler var- yönünde ikna etmeye çalışıyor ve raporunda her şeyi güllük gülistanlık olarak gösteriyor.)

Binlerce e-mail yazışması

Paul Manafort

E-mail yazışmalarına göre, Hapsburg Grubu’nun üç üyesi ve Mevlüt Çavuşoğlu Lovoçkin’inden para alıyordu. 2013 ortalarına gelindiğinde ödemelerde gecikmeler yaşanıyordu. Hapsburg Grubu’na 2013 yılının ikinci yarısı için 700 bin Euro borçlanılmıştı. Lovoçkin’e gönderilen bir e-mailde de Çavuşoğlu’na 230 bin Euro’luk bir ödemenin yapılması gerektiği belirtiliyordu.

Lovoçkin ve Manafort’un yürüttüğü lobi faaliyetleri sonucunda Yanukoviç önemli bir siyasi kazanımı hanesine yazdırdı. AB muhalefet lideri Timoşenko tutuklu olmasına rağmen Ukrayna’ya ortaklık anlaşması teklif etti ancak Yanukoviç anlaşmayı imzalamayı reddetti. Rusya’dan AB ile ortaklık anlaşmasının durdurulması yönünde baskı ve ikili ticaretin bozulacağına ilişkin tehditler gelmişti. Yanukoviç’in AB’ye karşı Rusya’yı tercih etmesinin ardından kitlesel protesto gösterileri patlak vermiş, Yanukoviç hükümeti devrilmişti. Yolsuzluk ve hak ihlalleriyle suçlanan Yanukoviç 2014 yılında Rusya’ya kaçtı, parlamento da Timoşenko’yu serbest bıraktı. Ukrayna da AB ile ortaklık anlaşmasını 27 Haziran 2014 yılında imzaladı.

AF Haber


Tags: , , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑