Emek

Published on Ekim 24th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Flormar direnişi sokakta ve salonda güzelleştirmeye devam ediyor

Gebze Sendikalar Birliği’nin ‘Krizin sorumlusu biz değiliz, faturayı biz ödemeyeceğiz’ şiarıyla kent meydanında gerçekleştirdiği yürüyüş ve mitingin ardından 165 gündür fabrika önünde direnen Flormar işçileri “Flormar değil direniş güzelleştirir” şiarıyla  Gebze Çırağan Düğün Salonunda bir dayanışma şenliği gerçekleştirdi.

Başta Flormar direnişi olmak üzere Gebze’de devam etmekte olan BSS Metal, Bursa’da Cargill, Tüv-Türk Muğla, Real, Uyum Makine ve İstanbul’da 3. Havalimanı direnişlerinin taleplerini yaptıkları güçlü eylemle Türkiye gündemine taşıyan Gebze Sendikalar Birliği ve direnişçi işçiler miting sonrasında Flormar işçileriyle dayanışma şenliğine katıldılar.


Petrol-İş Sendikası’nın Nazım Hikmet Kültür Merkezi desteğiyle düzenlediği dayanışma şölenini direnişçi işçi e sendikaların yanı sıra pek çok sanatçı, aydın, demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve organizasyonlar da destekledi.

Petrol –İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 15 Mayıs’tan bugüne direnişlerini sürdürmekte olan Flormar işçileri salona alkışlar eşliğinde “Flormar işçisi tarih yazıyor” sloganlarıyla girdi.

“Flormar’a sendika girecek”

Etkinlikte Flormar direnişi için hazırlanan ‘Güzellik Direnişte’ belgeseli ve sanatçılardan gelen mesajlar izletildi. 3. Havalanı İnşaatındaki direnişten dolayı geçtiğimiz günlerde tutuklanan Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un cezaevinden gönderdiği ve çeşitli işyerlerinden işçilerin mesajlar okundu.

Mesajların okunmasının ardından söz alan Petrol-İş Gebze yöneticisi Süleyman Akyüz, Gebze Organize Sanayide bulunan bütün işverenlerin Flormar direnişine karşı çıktığını söyleyerek “Eğer Türkiye işçi sınıfı ve emek dostları başarıya ulaşmak istiyorsa Formar’daki mücadeleye destek olmalıdır” dedi. Akyüz, yapılan ziyaretlerin ve dayanışma etkinliklerinin önemli moral desteği sağladığını belirtirken, aynı zamanda direnişteki işçilerle maddi olarak dayanışmanın da önemine vurgu yaptı. “Seçimler sırasında bütün partiler flormar önüne gelmiştir, fakat seçimlerden sonra bunların bir kısmı Flormar direnişini unutmuştur” diyen Petrol-İş temsilcisi, dayanışmaya devam eden bütün kuruluşlara teşekkür etti. Akyüz konuşmasını “Flormar’a sendika girecek” sözleriyle bitirdi.

Birlikte Mücadele

Ardından sırasıyla Cargill, BMS Metal, Greif, 3. Havalimanı ve Flormar işçileri sahneye çıkarak, birlik ve mücadeleye vurgu yapan konuşmalar yaptılar.

Cargill işçileri adına yapılan konuşmada devam etmekte olan direnişlerin başarılı olmasının bütün işçi sınıfının zaferi olacağına vurgu yapıldı.

BSS Metal adına konuşan işçi temsilcisi ise, sömürüye, işten atmalara boyun eğmemek için birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Greif işçileri adına yapılan konuşmada 60 günlük direnişlerinin sonucunda taşeronu kaldırdıkları ve pek çok kazanım elde ettikleri vurgulanarak haklarında açılan davaların göz korkutmak amacıyla devam ettiği belirtildi.

Üçüncü Havalimanı işçileri adına okunan Dev Yap-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve tutuklu inşaat işçilerinin mesajında, işçilerin yasal haklarını kullanmalarının suç haline getirilmek istendiğine dikkat çekildi. Tutuklanmalarının işçilerin örgütlenmesini ve sendikalaşmasını engellemek amacıyla yapıldığını ancak bunun başarılamayacağını belirten mesaj Flormar Direnişinin, fabrika sınırlarını aşıp tüm işçilerin direnişi haline geldiği vurgulandı.

Zafer direnen emekçinin olacak

Flormar İşçileri adına konuşan 14 yıllık Flormar işçisi Nurhan Güler, 15 Mayıs’ta başlayan direnişlerinin kendileri için bir okul olduğunu söyledi. Direnişlerinin zaferle sonuçlanacağından emin olduklarını belirten Güler, bu direnişi tüm emekçiler için zaferle taçlandıracaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından sanatçılar; Serap Yağız, Kerem Aktan, Ufuk Karakoç, Müfit Can Saçıntı, Emin İgüs, Ender Yiğit, Nejat Yavaşoğulları, Dengin Ceyhan ve Teoman Kumbaracıbaşı, Yapıcılar Müzik Grubu sahne aldı.

AF Haber Merkezi

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑