Sınıf Hareketi

Published on Mart 8th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Flormar İşçileri: Biz kazandık, dayanışma kazandı

Bugün eylemlerini sonlandıran Flormar işçileri yayınladıkları basın açıklamasıyla “İşçiler kazandı, dayanışma kazandı” derken,  Petrol-İş Sendikası da “Sendikal mücadelemiz işçi sınıfının daha örgütlü hale gelmesi için devam edecek” açıklamasında bulundu.

AF Haber Merkezi


Yapılan basın açıklaması şöyle:

297 Gün direnen Flormar işçilerin kamuoyuna sundukları basın açıklaması.

DİRENİŞİN SİMGESİ FLORMAR İSÇİSİ KAZANDI, DAYANIŞMA KAZANDI

Anayasal ve yasal haklarını kullanıp Petrol-İş’e üye olan ve sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçileri, 15 Mayıs 2018 günü başlattıkları onurlu mücadeleyi 297 gün boyunca sürdürdüler.

Flormar direnişi o günden bu yana, ülkemizde direnişin ve işçi mücadelesinin simgesi haline geldi. Haklı olduklarını ve mutlaka kazanacaklarını bilen Flormar işçileri, 297 gün tüm kararlılıklarıyla direndiler.

En zor şartlarda, yazın kavurucu sıcağında, kışın dondurucu soğuğunda mücadeleye bir gün dahi ara vermediler. OHAL dönemi sürerken başlayan direnişi, baskılar ve yasaklamalar boğmaya yetmedi. Aksine, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Flormar direnişi güçlenerek devam etti

Tüm Türkiye’nin sahiplendiği Flormar direnişi, ülkemizde uzun süredir bu
boyutta gerçekleşmeyen bir sınıf dayanışması sayesinde, etrafinda büyük bir emekçi kitlesini kenetlemeyi başardı.

Direniş, özellikle emek mücadelesi üzerinde baskıların arttığı, türlü adaletsizliklerin ortaya çıktığı ve hak arayışının nafile bir çaba olarak
görülmeye başlandığı bir dönemde halkımızın vicdanı haline geldi, Emek mücadelesinde umudu büyüttü.

Flormar işçilerinin direniş alanında her gün söylediği “Güzel günler göreceğiz çocuklar / güneşli günler göreceğiz… dizeleri, hakkı yenen ve adaletsizliğe uğrayan herkese güç verdi.

Mücadele Türkiye sınırlarını aştı, tüm dünyada Flormar’ın çoğunluk hissesini elinde bulunduran Fransız Yves Rocher’ye tepkiler yükseldi. Flormar işçilerinin sesini dünyanın birçok köşesinde mücadele eden emekçiler duydu.

Çok etkili olan bu direniş, daha devam ederken kazandı ve Flormar isçileri hak mücadelesinde üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı.

Bu onurlu mücadeleyi 297 gün boyunca kararlılıkla sürdüren Flormar işçileri ve sendikamız, 6 Mart 2018 tarihinde işverenin yaptiği teklif üzerine ara değerlendirme yapma kararı vermiştir.

Kamuoyunun da bildiği üzere, Flormar’da toplamda 132 işçi hiçbir yasal hakları verilmeden işten çıkarılmış, halen süren işe iade ve sendikal tazminat davalanı açılmıştı.

İşverenin, işçilerin tüm yasal haklarını, boşta geçen süre ücretini ve sendikal tazminat davasında kazanabilecek en üst sınırdan tazminatlarını ödemeyi önerdiği teklif değerlendirilmiştir. Yapılan toplantıda işcinin görüşüne sunulan bu teklif, direnen Flormar işçilerinin büyük çoğunluğu tarafindan kabul edilmiştir. İşçiler ayrıca, işten çıkarma maddelerinde yapılacak düzenleme ile işsizlik maaşına başvuru yapabileceklerdir

Flormar işçilerinin verdiği bu kararla, direniş 298. gününde 8 Mart 2019 tarihinde bitirilmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde direniş, işçilerin yasal tüm hakları ve en üst sınırdan sendikal tazminatları alınarak kazanımla sonuçlandınılmıştır. Flormar markasıyla üretim yapan Kosan Kozmetik’te sendikal mücadelemiz ve yargıya taşınan örgütlenme sürecimiz ise devam edecektir

Flormar Direnişi boyunca, işçiler ve sendikamızla tüm dünyada ve ülkemizde dayanışma gösteren, destek eylemleri düzenleyen, direnişin kamuoyuna duyurulmasında katkısı olan ve Flormar işçilerinin sesine ses katan tüm sendikalar, emek ve kadın örgütleri, siyasi partiler, dernekler, basın-yayın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.

Ülkemizin onurlu işçileri, kadınları, gençleri, gazetecileri, sanatçı ve aydınları, Flormar işçilerinin mücadelesine güç vererek, hep birlikte umudu büyütmüş ülkemizin vicdanı olmuşlardır 297 gün boyunca direnen Flormar işçisi kazanmış, emek mücadelesi ve dayanışma kazanmıştır.

Petrol-İş Sendikası, uluslararası ölçekte ve ülkemizde emek dayanışmasından aldığı güç ile sendikal mücadelesini işçi sınıfının daha örgütlü hale gelmesi için sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑