Sınıf Hareketi

Published on Ekim 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Flormar İşçileriyle enternasyonal dayanışma

Stuttgart’ta bulunan Bosch, Mercedes, Porsche fabrikalararından işçiler, Türkiye’de direnişte olan Flormar işçileriyle dayanışma toplantısı düzenledi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

İşçi basını her gün irili ufaklı onlarca işçi haberine yer veriyor. İşçiler, emekçiler en basit hakları için verdikleri mücadelede kolluk kuvvetlerinin saldırı ve tehditleriyle karşı karşıya gelmekteler. İşçilerin; ekmeğine, özgürlüğüne ve geleceğine sahip çıkma doğrultusunda attıkları her adım büyük yankı uyandırıp saygınlık kazanmakta.

Ve bu haklı direnişin sesi buralara kadar uzanmakta.Flormar işçilerinin direnişleri gündeme gelir gelmez Stuttgart’ta bir grup sendikacı ve işyeri işçi temsilcisi ortak bir açıklamayla dayanışma içinde olduklarını Almanca/Türkçe bir açıklamayla ilan ettiler.

Aralarında şube başkanları ve telsilik başkanlarının bulunduğu 30 imzacı; ‘’Flormar işçilerinin haklı direnişinin yanındayız. Türkiye’de işçilerin sendikalarda örgütlenmesinin önünde binbir türlü engel var. İşçiler dayatılan engelleri aştığında ise bu kez keyfiyetçi, işçinin hakkını ve örgütlenmesini hiçe sayan AKP politikalarıyla karşılaşmaktalar. Bizler Stuttgart ve çevresindeki sendikacılar, temsilciler, işçiler olarak Flormar işçilerinin haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Örgütlenmek haktır ve bu hakkı hiç bir güç yok sayamaz’’ açıklamalarını kamuoyuna duyurdular.

 

Dayanışma toplantısı

5 Ekim günü ise aynı doğrultuda, farklı fabrikalardan (Bosch, Mercedes, Porsche) 40 kişinin katılımıyla Stuttgart Altesfeuerwehrhaus salonunda dayanışma toplantısı gerçekleşti.

Ver.di sendikası Stuttgart şubesinden Sidar Çarman açılış konuşmasında 3.havalimanı ve Flormar işçilerinin mücadelesindeki kararlılıklarına değinerek Alman sendikacılarıyla birlikte önümüzdeki günlerde benzer toplantılar yapmaya devam edeceğiz dedi.

İşçi eylemlerinin kısa film gösteriminin ardında bu kez sözü Stuttgart Feuerbach Bosch işyeri işçi temsilcisi Halit Sezgin aldı.

Sezgin konuşmasına, ‘‘Türkiye’de olup bitenleri izledikten sonra insan konuşamıyor. Sözler boğazımızda düğümleniyor. Geçtiğimiz günlerde Bursa Türk-Metal temsilcileri buraya davetli olarak gelmişlerdi. Hepsinin sendikacıdan öte faşizan kafayla konuşmaları, işçi sorunlarını yok saymaları anlaşışır bir şey değil. Bunun için sendikamız İG Metal’in katılım davetini redettim. Ve Türk-Metal’in gerçek yüzünü anlattım. Gelinen yerde işmizin zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bıkmadan usanmadan gerçekleri anlatmaya, işçilerin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu uzun yolda küçücük bir adım dahi çok önemlidir‘‘ dedi.

Bir başka işçi temsilcisi Mehtap Kandilli konuşmasında kadın işçilerin mücadeleye atıldıklarında nice güzellikler yarattığını vurguladı.

Waiblingen Bosch işyeri işçi temsilcisi Nurcan Batmaz ise biz işçilerin gücü birliğizden gelir diyerek kendi fabrikalarında başkanları dahil olmak üzere birçok işçiden destek aldıklarını belirtti.

Toplantı, Ezgi Karapolat’ın okuduğu türküler ve alkışlarla son buldu. Etkinliğin geliri olan 600 Euronun Flormar işçilerine gönderileceği duyuruldu.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑