fbpx

ABD

Published on Haziran 12th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Floyd vakasından önceki bir polis cinayeti için yeniden soruşturma

ABD’de Washington eyalet valisi polis tarafından gözaltına alındıktan sonra nefes alamadığını söylerken ölen Manuel Ellis için yeni bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis şehrinde polis tarafından öldürülen George Floyd’un ardından yeni bir polis şiddeti vakası gündeme geldi.

Washington Eyalet Valisi Jay Inslee, geçtiğimiz Mart ayında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölen Manuel Ellis’in ölümüyle ilgili yeni bir soruşturma açıldığını duyurdu.

Vali Inslee olayın gerçekleştiği Pierce vilayeti şerifi ile bölge savcısının olayın içinde oldukları için tarafsızlıkları konusunda şüphe olduğundan, soruşturmayı tamamlamadıkları konusunda ikna olduğunu, bunun yerine yeni bir soruşturma açılacağını ve Pierce vilayetinin kolluk kuvvetlerinden bağımsız bir hukuki süreç işletileceğini söyledi.

“Nefes alamıyorum efendim”

Valinin kararı Ellis ile ilgili yeni video görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra geldi. 3 Mart tarihli video görüntülerinde Ellis’in polis tarafından gözaltına alınırken nefes alamadığı için yalvardığı görülüyor. Videonun yolun karşı tarafındaki bir evin güvenlik kamerası tarafından çekildiği ve yoldan geçen bir kişinin de olay anını görüntülediği bildiriliyor.

Aileyi temsil eden avukatın yayınladığı dokuz dakika civarında olan videoda 33 yaşındaki Ellis’in kelepçe takılırken bağırdığı görülüyor.

Avukat James Bible düzenlediği basın toplantısında “Videodan gördüğümüz kadarıyla Manny Ellis sadece ‘Nefes alamıyorum’ demiyor; ‘Nefes alamıyorum efendim, nefes alamıyorum efendim, nefes alamıyorum efendim’ diyor” şeklinde konuşarak, “Bu, sadece nefes almakta zorlandığını değil hayatının son dakikasında dahi saygılı davranma çabasında olduğunu gösteriyor. Bu da kolluk kuvvetlerinin iddia ettiğinin aksine saldırgan bir insan olmadığının göstergesidir” dedi.

Ölüm nedeni solunum durması

Ellis adli tıp raporuna göre fiziksel baskı ve oksijen azlığına bağlı solunum durması nedeniyle yaşamını yitirdi. Raporda Ellis’in vücudunda metamfetamin bulunduğu ve kalp hastalığının da ölüme sebebiyet vermiş olabileceği belirtildi.

Seattle’ın güneyindeki Pierce vilayetinin en büyük kenti ve yönetim merkezi Tacoma’nın belediye başkanı geçen hafta tutuklamada rolü olan polis memurlarının kovulması ve haklarında dava açılması çağrısında bulunmuştu.

Olaya karışan dört polis memurunun idari izne çıkarıldığı bildirildi. Polisler fiziksel münakaşa çıktığı ve direndiği için Ellis’i gözaltına alırken zor kullanmaları gerektiğini ve Ellis’in olay esnasında öldüğünü söyledi.

Vali Inslee’nin yeni soruşturma açma kararı George Floyd’un ölümü üzerine polis şiddeti ve ırkçılığa karşı ülke çapında başlayan protesto dalgasının ardından geldi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑