fbpx

Fransa

Published on Mart 27th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Fransa Alsas’ta yaşlılar artık suni solunum ünitesine bağlanmıyor!

Afet fizikçileri Alsas’taki dramatik koşulları, Korona salgınını dikkate alarak rapor ediyor. Buna göre, Strazburg Üniversite Kliniği’ndeki doktorlar, kendileri virüsten enfekte olsa bile, Korona hastalarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Ek olarak, 80 yaşın üzerindeki hastalar artık suni solunum ünitesine bağlanmıyorlar. Onun yerine, Tübingen’deki Alman Afet Tıbbı Enstitüsü çalışanları, Baden-Württemberg hükümetine yazdığı raporda (DPA haber ajansına sunulmuş halinde), tedavi yöntemini ‘uyku hapları ve opiatlar (morfin benzeri uyuşturucular) ile hayat sonu bakımı’ şeklinde bildiriyor.

Solunum ünitesi yerine “hayat sonu” bakımı

Alsas, Fransa’nın bu konudaki merkez üssü. Alman afet doktorları Strazburg’daki üniversite kliniğini Pazartesi günü ziyaret etti – ve koşullar hakkındaki tehlikeye dikkat çekti. Makalede, virüsten ötürü bir ‘somut tehlike’ rapor edildi. Alsas’taki gelişmelerin yakında Almanya’da da başlayacağı varsayılırsa, optimal bir hazırlık en yüksek aciliyet. Korona virüsü tarafından konumlanan tehlike, ‘eyalet hükümetleri, hastaneler ve acil servisler tarafından yapılan daha ileri ölçümleri’ zaruri hale getiriyor. 

Makaleye göre, solunum ünitesi eksikliği tedavide büyük bir darboğaz teşkil ediyor. 80 yaşın üzerindeki hastalara hafta sonundan beri solunum ünitesi hizmeti verilmiyor. Bu durum aynı zamanda bakımevlerindeki solunum ünitesine ihtiyaç duyan hastalara da uygulandı. Etik komitesi hasta bakım prosedüründe 80 yaş üstü hastalar için “hızlı hayat sonu bakımı”nın uygulanması gerektiğini açıkça belirtiyor.

Artık tümör ameliyatı yok, ayakta hasta tedavisi yok

Rapora göre, Üniversite kliniği saat başı sadece bir hastaya solunum ünitesi hizmeti verebildi. Ve ancak 90 solunum ünitesi mevcuttu. Klinik bugünlerde kapasitesini genişletmeye uğraşıyor. Bu ünitelerden sadece 19 ile 80 yaş aralığındaki hastalar yararlanabiliyor. 90 hastadan sadece 3 tanesi 50 yaşın altındaydı ve daha önce hastalık geçirmemişlerdi. Üniversite hastanesinde günde sadece bir tane hayati öneme sahip bypass ameliyatı yapılıyor, artık tümör ameliyatları ve ayakta tedavi yöntemleri uygulanmıyor. Yürüyebilen ve sağlık koşulları kabul edilebilir derecede iyi olan bütün hastalar taburcu edildi.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) iki hafta önce Alsas-Loren Doğu Fransa bölgelerini Korona virüsü risk alanı olarak sınıflandırmıştı. Belçika ile sınır paylaşan Champagne-Ardanne bölgesi risk bölgesi olarak değerlendirilmedi. Bu üç bölge birlikte Grand Est bölgesini oluşturuyor. Bu bölge Baden-Württemberg, Saarland ve Rhineland-Palantinate ile de sınır durumunda. Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mulhouse, Alsas’ta bir gezici ordu kliniği ziyaretinde halkı desteklemek adına yapılacak bir askeri tatbikatın duyurusunu yaptı.

Destek için özel tren harekete geçti

Grand Est bölgesel sağlık ajansına göre, SARS CoV-2 virüsünden etkilenen 3068 kişi hastanelere kaldırıldı. Neredeyse bu kişilerden 651 tanesi yoğun bakım ünitelerinde. Salgın başladığından beri, bölgede 500’den fazla ölüm rapor edildi. Özel bir tren, 20 Korona hastasıyla Batı Fransa’ya doğru Perşembe günü, etkilenen bölgenin yükünü azaltmak amacıyla yola çıktı.

AF Çeviri Grubu

Kaynak: www.en24.news

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑