fbpx

Fransa

Published on Ekim 13th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa da Türkiye’ye silah satışını durdurdu

Almanya’dan sonra Fransa da, Rojava’ya karşı girişilen işgal harekatını gerekçe göstererek, Türkiye’ye her türden savaş malzemesi ihracatının durdurulduğunu açıkladı. 

Fransa silahlı kuvvetler ve dışişleri bakanlıklarından dün (Cumartesi ) yapılan duyuruda, “Fransa, Türkiye’deki saldırı bağlamında kullanılabilecek her türlü savaş teçhizatınn Türkiye’ye ihraç planlarını askıya almaya karar vemiştir.” deniyor.

İki bakanlığın ortak açıklamasında, “Bu karar derhal yürürlüğe girer.” hükmü yer alıyor ve “14 Ekim’de Lüksemburg’da yapılacak AB Dışişleri Konseyi toplantısı Avrupa’nın bu konudaki yaklaşımını koordine etmek için bir fırsat olacaktır” diye ekleniyor.

Metin “Fransa, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin giriştiği tek taraflı saldırıyı şiddetle kınadığını tekrarlar” diye devam ediyor. Ardından “Bu saldırı uluslararası koalisyonun IŞİD’e karşı güvenlik ve istikrar çabalarını tehlikeye atıyor. Önemli insani sonuçları beraberinde getirecektir. Avrupalıların güvenliğini zedeleyecektir” vurguları yapılıyor.

Duyuru, “Fransa, çabaların mevcut bağlamda sürdürülmesini tartışmak üzere IŞİD’e karşı koalisyonun bir an önce toplantı yapması yönünde çağrıda bulunmaktadır.” ifadesi ile sona eriyor

AF

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑