fbpx

Avrupa

Published on Temmuz 25th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa ve Avusturya’ya Türkiye’den gelecek yolcular için Covid-19 testi zorunlu

Fransa ve Avusturya, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkeden gelecek yolculara havalimanlarında Covid-19 testini zorunlu kıldı. Fransa söz konusu ülkelerin sayısını 16 ile sınırlı tutarken Avusturya 32’ye çıkardı. Uygulama Fransa’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek, Avusturya’da ise yarın (26 Temmuz’da) başlıyor.

Fransa Başbakanı Jean Castex, çnceki gün Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, salgının hızla yayıldığı 16 ülkeden yolcuların Fransa’ya gelmeden en fazla 72 saat içerisinde test yaptırmaları veya havalimanlarında teste tabi tutulmaları gerektiğini ifade etti. Castex, testin Fransa’daki havalimanında yapılması durumunda sonuçların 24 saat içerisinde ilgili kişiye telefon veya elektronik posta yoluyla bildirileceğini, testi pozitif çıkan kişilerin de karantina altında tutulmalarının zorunlu olacağını söyledi. 

Castex, bu uygulamanın 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe gireceğinin altını çizdi. Söz konusu 16 ülkenin de ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Panama, Güney Afrika, Kuveyt, Katar, İsrail, Brezilya, Peru, Sırbistan, Cezayir, Türkiye, Madagaskar, Hindistan ve Umman olduğunu bildirdi.

Fransa Halk Sağlığı Kurumuna göre son 3 haftada Kovid-19 vaka sayıları yüzde 66 arttı. 

Öte yandan Avusturya Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre ise, başta Avusturyalılar olmak üzere, Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ve bu ülkede oturumu bulunan yabancılar, söz konusu ülkelerden Avusturya’ya girişlerde en az 3 günlük negatif sonuçlu Covid-19 testi ibraz edecek. Aralarında ABD, Rusya, İngiltere, Portekiz ve Türkiye’nin de bulunduğu 32 ülkeden Avusturya’ya gelen kişilere yönelik yeni düzenleme pazartesiden itibaren hayata geçirilecek.

Testi yaptırmadan gelen kişilerin ülkeye girişlerinden sonra en geç iki gün içinde test yaptırmaları ve negatif sonuç çıkana kadar karantinada kalmaları gerekiyor. Yurtdışında test yaptırma imkanı bulamayan kişiler, Avusturya’da yaptırdıkları testin bedelini kendileri karşılayacak.

Avusturya’da oturumu bulunmayan üçüncü ülke vatandaşları için de negatif sonuçlu Covid-19 testinin yanı sıra 10 günlük ev karantinası öngörülüyor.

Yeni düzenleme halihazırda riskli ülkelerde bulunan kişiler için 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑