Fransa

Published on Eylül 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da çevreciler eylem yaptı

Fransa’nın birçok şehrinde çevrecilerin örgütlediği ve birçok kitle örgütünün katılarak destek verdiği eylemlerde fosil yakıtlardan vazgeçilmesi ve yeşil enerjiye öncelik verilmesi talebinde bulundu. Paris’te eylemciler’’ iklimi değil, sistemi değiştirelim’’ pankartı arkasında yürüdü.

Fransa genelinde Çevreciler, başta Paris, Lyon, Strazburg, Bordeaux ve Lille olmak üzere 50’ye yakın kentte gösteri ve yürüyüş düzenledi. Çok sayıda dernek ve inisiyatifin, kitle örgütlerinin destek verdiği etkinliklere ülke genelinde 110 bin kişinin katıldığı söylendi.
Başkent Paris’te 50 bin kişi büyük şehir belediyesi önünde bir araya gelerek République meydanına doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler taşıdıkları pankart ve dövizlerle dünyanın tehlike altında olduğu ve biran önce önlem alınması gerektiğini ifade eden ‘’dünya tehlikede’’, ‘’planeti kurtaralım’’, ‘’İklim için ayağa kalk’’,’’İklim tehlikede uyanın’’ sloganları yazıldı ve giyilen renkli kostümlerle çevre sorununa dikkat çekildi.
Fransa’da “İklim İçin Yürüyüş” etkinliğinin Fransa’da şimdiye kadar çevre sorunlarına tepki amacıyla düzenlenen en büyük etkinlik olduğu ifade edildi.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın zararlarına karşı acil önlem alınması çağrısıyla 700 bilim insanı, “Liberation” gazetesinde dün bir makale yayımlamıştı. Artık iklim değişikliği dönemine girildiği belirtilen makalede, çevre felaketleri ve iklim değişikliğinin neden olduğu olumsuzluklara dair somut olayların son yıllarda ortaya çıktığı kaydedilmiş ve söylemden eyleme geçilmesi çağrısı yapılmıştı.


Dünyanın birçok ülkesindeki iklim değişikliği ile mücadele gösterileriyle aynı amacı taşıyan etkinlikler, Fransa’da 27 yaşındaki Maxime Lelong’un eski Çevre Bakanı Nicolas Hulot ‘nun 28 Ağustos’ta istifa etmesi sonrası yaptığı çağrı sonucu düzenlendi. Çevre Bakanı Nicolas Hulot ;’’Aralık ayında baba olacağım ve çocuğuma yaşanacak bir gezegen bırakmak istiyorum’’ diyerek çevre sorunlarının çözüm ve duyarlılığı noktasında halkın desteğinin yetersiz olduğunu ifade etmişti.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑