Fransa

Published on Mart 19th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da genel grev

Fransa’nın en büyük işçi örgütü olan Genel İş Konfederasyonu (CGT), İşçi Gücü sendikası (FO), Dayanışmacı Sendikal Birlik (Solidaires), Fransa Ulusal Öğrenci Birliği (UNEF) ve Ulusal Liseliler Birliği (UNL) sosyal adaletsizlik, vergilerin asıl olarak zenginlerden alınması, işçi-emekçilerin alım gücünün yükseltilmesi, polis şiddeti ve sosyal hak gasplarına karşı 19 Mart günü (bugün) Fransa’da genel greve gitti.
Büyük kentler başta olmak üzere birçok noktada eylemler yapıldı. Kamu sektörünün etkilendiği grev de eğitimcilerin katılım oranı yüzde 42’yi geçti. Eğitimciler Blanquer yasalarını protesto ediyor ve endişe verici olarak değerlendiriyor.
Ulaşım sektöründe grevde etkilenirken Paris te yapılan yürüyüş Boulevard Saint-Michel à 13h başladı.
Montpellier kentinde grev nedeniyle 21 okul kapatıldı, ulaşım aksadı, d’Antigone meydanında yürüyüş saat 14.00’te başladı.
Marseille kentinde yapılan eylem 58 bin kişi katıldı. Lyon ,Béziers, Nice, Rouen, Toulouse, Toulon kentlerinde kitlesel eylemler yapılıyor. Liman kenti Havre’da liman işçileri, Sarı Yelekliler, öğrenciler ve aileleri, eğitimcilerden oluşan 3 bin kişilinin katılımıyla güçlü eylemler yapılıyor.
Eylemler tüm Fransa’da devam ediyor

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑