sağlık

Published on Mart 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da ilk kez bir doktor korona virüsünden öldü

Fransa’nın kuzeyinde Oise iline bağlı Compiegne şehrinde görev yapan bir acil servis doktoru dün hayatını kaybetti. Oise (Uvaz diye okunur) Fransa’da korona virüsü salgınından ilk ve en fazla etkilenen illerden biri, Compiegne hastanesi de bölgenin Covid-19 hastalarını kabul eden ilk hastanesiydi.

Madagaskar asıllı Dr. Jean Jacques Razafindranazy, 68 yaşındaydı ve emekli olmuştu. Tatilini Madagaskar’da geçirdikten sonra, meslektaşlarına destek olmak üzere eski hastanesinde gönüllü olarak işbaşı yaptı. Doktorun Mart ayı başlarında korona virüsü kaptığı ve derhal Compiegne hastanesinde tedavi altına alındığı, durumunun ağırlaşması üzerine oradan Lille şehrindeki Üniversite Hastanesi’ne nakledildiği, ancak bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtiliyor. Ölümünün açıklanmasından sonra Fransızlar doktor Razafindranazy’i kahraman ilan etti.


Dr. Razafindranazy’nin oğlu, babasının adanmış bir insan olduğunu, çalışmayı sevdiğini ve kendisini feda ettiğini belirtip “Emekliye ayrılmıştı, pekala bırakabilirdi, ama işe gelmeyi sürdürdü çünkü aşırı yük altındaki meslektaşlarına her zaman yardımcı olmak istiyordu” dedi. Ayrıca babasının tatilden dönüşte formunda olduğunu ama korona virüsünün daha güçlü çıktığını ve bir “fazla nöbet”in buna sebep olduğunu vurguladı.

Öte yandan Sağlık Bakanı Olivier Veran da doktorun ülkede virüs nedeniyle ölen ilk sağlık çalışanı olduğunu ifade etti. Veran, virüsle mücadelede ön cephede olan sağlık çalışanlarını takdir ettiğini söyledi. Yerel televizyon kanalı LCI TV’ye konuşan Veran, gelecek günlerde benzer vakaların artabileceğine yönelik uyarıda bulundu.

‘HASTANEDE YAKALANMAMIŞ OLABİLİR’ SAVUNMASI

Veran, sağlık çalışanlarının maske ve ekipman sıkıntılarına ilişkin soruya ise “Sağlık çalışanlarının virüse hastanede değil, başka yerlerde de maruz kalabileceğini biliyoruz” diye cevap verdi. Koruyucu ekipmanların sağlıkçılar için elzem olduğunu belirten Veran, “Ancak ekipmanlı ya da ekipmansız, profesyonel uygulamanızda hasta olabilirsiniz, sağlık çalışanı olsanız da hasta olabilirsiniz” dedi.

​16 bin vakanın bulunduğu ve 674 kişinin hayatını kaybettiği Fransa’da 7240 kişinin hastaneye kaldırıldığı ve bunlardan 1746’sının yoğun bakımda bulunduğu belirtildi. Korona virüs teşhisi konan sağlık çalışanlarının sayısı ise on verilere göre 345.

Avrupa Forum

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑