fbpx

Fransa

Published on Mayıs 20th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Fransa’da Macron’un partisi çoğunluğu kaybetti

Fransa’da 17 milletvekili iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’nden ayrıldı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), Ulusal Meclis’te çoğunluğu kaybetti. Ancak MoDem Partisi’nin desteğiyle hükümetin çoğunluk sorunu bulunmuyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransız basınında, 20’ye yakın milletvekilinin ayrılarak yeni bir grup kuracağı haberleri yer almıştı.

Euronews’in haberine göre, çok sayıda milletvekilinin LREM’den ayrılmasıyla hareketin Meclis’teki koltuk sayısı 288’e düştü. Aralarından eski LREM milletvekillerinin bulunduğu 17 milletvekili, Mecliste “Çevre, Demokrasi ve Dayanışma” adını verdikleri yeni grup kurdu.

Grubun Eşbaşkanı Matthieu Orphelin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Covid-19 krizi ile birlikte ayrılıkları bir tarafa bırakarak bundan sonraki süreçte dünyayı yeniden inşa etmek için birlikte çalışmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Grup Sözcüsü Hubert Julien-Laferrière 2017 yılında yola çıkarken sahip oldukları prensiplere ihanet etmediklerini savundu. LREM’den ayrılan milletvekilleri, hükümetin politikalarını eleştirmişti. Mecliste salt çoğunluk için 289 milletvekili gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise partinin çoğunluğu kaybetmesine rağmen hükümetin çoğunluğu kaybetmekten çok uzak olduğunu vurguladı. İktidarın küçük ortağı MoDem Partisi 46 milletvekiline sahip. Macron cumhurbaşkanı seçildiğinde LREM’in 314 milletvekili bulunuyordu.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑