Fransa

Published on Şubat 9th, 2019 | by Avrupa Forum 8

0

Fransa’da polis saldırısı: Bir sarı yeleklinin eli koptu

Fransa’da 4. ayına giren Sarı Yelekliler eylemlerinde bugün 13. hafta. Başkent Paris’te yapılan gösterilere polis yine sert müdahalede bulundu. Bir göstericinin eli koptu. 

Göstericinin elinin kopmasına neden olanın ‘GLI-F4’ isimli gaz-ses-patlayacısı olduğu belirtiliyor. Fransa’da bu bombaların gösterilerde eylemcilere karşı polis tarafından kullanılması sert eleştirilere neden olmuştu. Polisin kullandığı bu bombaların içinde 25 gram tnt bulunduğu ifade ediliyor.


Sertleşen eylemlerde göstericiler tarafından molotof kokteyllerinin de kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, eylemlerin başladığı 17 Kasım’dan bu yana 10 kişi hayatını kaybetti, 2 bin kişi yaralandı ve en az 4 kişi gözünden ciddi yara aldı.

Polisin attığı ‘flash-ball’ isimli plastik merminin gözüne isabet etmesi üzerine hastaneye kaldırılan Sarı Yelekliler’in liderlerinden Jérôme Rodrigues’ın gözünü kaybettiği açıklanmıştı. Rodrigues’in gözünü kaybetmesinin ardından insan hakları dernekleri ve sendikalar da eylemcilere karşı uygulanan şiddetin artması ve bunun sonucunda çok sayıda kişinin yaralanması ve hayatını kaybetmesinin ardından Fransız Danıştayı’na başvuruda bulunarak, polislerin eylemcilere karşı kullandığı ‘flash-ball’ isimli plastik mermilerin yasaklanmasını istedi.

Bugünkü eylemde ise polisin kitleye saldırısı sonrası bir göstericinin eli koptu.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑