fbpx

Fransa

Published on Nisan 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

Sokağa çıkma kısıtlaması bahane, polis banliyölerde aşırı güç uyguluyor

Fransa’da banliyölerde yaşayan halk sokağa çıkma kısıtlamalarını bahane ederek aşırı güç uyguladığını söylüyor.

Fransa’da banliyölerde yaşayan halk, polisin sokağa çıkma kısıtlamalarını gerekçe gösterip mahallelerinde aşırı güç uyguladığını söyleyerek duruma tepki gösteriyor.

Polisin Çarşamba gece saatlerinde motosikletli bir gence çarpması sonucu Villeneuve-la-Garenne adlı semtte başlayan olaylar kısa sürede Paris yakınlarındaki Gennevilliers, Clamart, Champigny-sur-Marne banliyöyelerine sıçradı. Polis çatışmalarda en az 13 göstericinin gözaltına alındığını duyurdu. Ancak Roubaix, Tourcoing ve Limoges’da da polis ve göçmen gençler karşı karşıya geldi.

Fransa İçişleri Bakanı göçmen semtlerinde yaşanan gerilimin “banliyö isyanı” olarak anılan 2005’teki olaylarla kıyaslanamayacak kadar küçük çaplı olduğunu açıkladı. Fransız Bakan, ayrıca, protestoların yayılma eğiliminde olduğunun da altını çizdi.

Sorun sadece polis şiddeti değil. Polisin tavrı kendilerine yönelik yaklaşımın sadece bir tezahürü. Mohsen Troudi adlı genç, Fransa’nın “eşitlik ve kardeşlik” ilkelerinin adeta kendilerini kapsamadığını söyledi. “Biz burada kendimizi ikinci sınıf vatandaş gibi hissediyoruz” diyen Troudi: “Özellikle Müslüman, Arap ya da zenciyseniz” ifadelerini kullandı.

İşsizliğin çok sert hissedildiği banliyöler, hükümetten daha kapsayıcı politikalar bekliyor.

Bugünlerde Covid-19’un yol açtığı sağlık kriziyle mücadele eden Fransa, banliyölerdeki gerilimin aynı zamanda bir sosyal krize dönüşmesinden endişe ediyor.

Kaynak: Evrensel

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑