Fransa

Published on Mayıs 23rd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da yüz binlerce memur grevdeydi

Fransa’da kamu sektöründeki 5,7 milyon memur ve çalışanın haklarını ilgilendiren reformlara karşı düzenlenen grev ve gösterilere yüz binlerce kişi katıldı. demir yolu işçilerinin Macron’un özelleştirme programına karşı yaptıkları grev ve eylemler devam ediyor. 26 Mayıs’ta tüm Fransa’da büyük eylemler yapılacak.

AF (Paris)

CGT ve CFDT başta olmak üzere birçok sendikanın çağrısıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un memur sayısını 120 bin azaltma ve maaşlarda dondurmaya gitme gibi projelerine karşı grev düzenlendi.
Grevlere katılım oranları merkezi devlet kurumlarında yüzde 9,8 ve yerel yönetimlerde ise yüzde 6,3 olarak açıklanırken, en az 140 gösteri yapıldı ve Fransa genelinde yapılan eylemlere 323 bin kişi katıldı.
Başkent Paris’teki gösteriye sendikalara göre 50 bin kişi katılırken, polise göre ise 16 binin üzerinde katılım oldu.
Paris republique meydanında bir araya gelen onbinlerce memur Nation meydanına doğru yürüyüşe geçti.
Eylemde yerini alan ögrenciler ” macron ve polisi ile bize savaş açtı”sloganı atarak alnın ortasında kurşunlanan Macron kuklasını taşıdılar.
Mastille meydanına doğru ilerleyen kortejin ön saflarında yer alan  black blocs ile polis arasında çatışma yaşandı. Polis 17 eylemcinin gözaltın alındığını açıklarken Mc Donald’s’ın zarar gördügünü söyledi.
Eylemci memurlar polisin gaz ve tazyikli su ile eylemcilere saldırmasını ıslık, alkış çalarak ve sloganlar atarak protesto etti.
Eyleminin bitiminde Macron’nun kuklası ateşe verildi.
Paris’in yanı sıra onlarca büyük kent ile orta ölçekli kentlerde gösterilere katılanların sayısı polise göre on binlerle ifade edildi. Ancak sendikalar, bu sayının yüz binlerce olduğunu savunuyor.
Birçok kentteki gösterilerde polis ile yüzleri maskeli bazı gruplar arasında çatışmalar yaşandı.
MACRON NE YAPMAK İSTİYOR?
Fransa’da kamu sektöründe çalışan 5,7 milyon memur ve diğer sözleşmeli personel Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hedefinde. Macron, geçtiğimiz yılki seçimlerde sağcı adayların en az 300 ila 500 bin azaltmak istediği kamu çalışan çalışan sayısını 2022 yılına kadar 120 bin azaltmayı hedefliyor. Macron, devlet kurumlarındaki çalışan sayısını 50 bin, yerel yönetimlerde ise 70 bin azaltmak istiyor.
Memurlar ve diğer kamu çalışanlarının maaşlarına 2016’dan bu yana yıllık sadece yüzde 0,6 zam yapılırken, 2019’da ise zam öngörülmüyor.
Memurlar ayrıca hastalık durumunda ilk raporlu günün sigorta kurumu tarafından karşılanması kuralının kaldırılmasına karşı çıkıyor.


Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑