Fransa

Published on Eylül 11th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Fransız sendikaları enerjide özelleştirmeye hayır diyor

AF Haber Merkezi

Fransa’da enerji sektöründe örgütlü ve uluslararası IndustriALL sendikasına bağlı ulusal sendikalar, hükümetin enerji sektörünü yapılandırma planlarına ve kamusal enerji şirketi Fransa Enerji’nin (EDF) kısmen özelleştirilmesine karşı 19 Eylül 2019 tarihinde genel greve gitme çağrısı yaptı. Hükümetin enerji devi EDF’ye ilişkin önerisi kurumun ikiye bölünmesi.


Bölünme sonrasında oluşacak parçalardan birisinin özel sektör yatırımlarına açılması öngörülüyor. Fransa’da enerji sektöründe örgütlü sendikalar, EDF’nin tasfiye edilmesini protesto etmek amacıyla daha önce de bir araya gelmişlerdi. Sendikalar şimdi ise hükümete az sayıda şirketin çıkarını değil kamu çıkarını dikkate alma çağrısı yapıyorlar.

Ulusal Maden ve Enerji Federasyonu (FNME-CGT) ve Fransa Demokratik Emek Konfederasyonu – Enerji Kimya Sendikası (CFE-CFDT) gibi emek örgütleri yaptıkları ortak açıklamada, hükümeti “özelleştirme fikrinden vazgeçmeye olduğu kadar enerji dönüşümüne yatırım yapabilmesi ve kamuya hizmet edebilmesi için EDF’ye gerekli araçları sunmaya da” çağırdıklarını dile getirdiler.

Sendikaların çağrısına Güney Afrika’nın militan sendika konfederasyonu Güney Afrika Sendikalar Kongresi’nin (COSATU) yanında uluslararası IndustriALL örgütünden de destek geldi. IndustriALL genel sekreterliği tarafından 10 Eylül 2019 tarihinde yapılan açıklamada Fransız sendikalarının ve EDF işçilerinin çağrısının desteklendiği belirtildi.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑