Ekoloji

Published on Ağustos 12th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Gabar, Cudi ve Dera’daki orman yangınlarında son durum

Şırnak’ta top atışları, helikopterlerden açılan ateş ve savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çıkan orman yangınların çoğu kendiliğinden söndü. Yetkililerin “Müdahale kabiliyetimiz yok” dediği yangınlardan dolayı yüzlerce ağaç küle döndü. 

Şırnak’ın Gabar, Cudi ve Dera dağlarında F-16 savaş uçakları, çevre karakollardan atılan top atışları ve helikopterlerden açılan ateş sonucu çıkan yangınların büyük bir bölümü kendiliğinden söndü. Yangından dolayı çok sayıda canlının öldüğü bölgelerde yüzlerce ağaç ise küle döndü. İl Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Müdahale kabiliyetimiz yok” diyerek müdahalede bulunmadığı yangınlar hakkında bilgi veren yerel kaynaklar, askerlerin müdahaleyi engellediğini kaydetti.


TARİHİ FİNİK SURLARI ZARAR GÖRDÜ

Yerel kaynaklar, özelikle Kasrik beldesi ile Damlarca köyü arasında bulunan Dera Dağı’ndaki yangınların bir bölümünün helikopterlerden açılan ateş sonucu, bir bölümün ise bizzat askerler tarafından çıkarıldığını aktardı.

Dera’dan Gabar Dağı bölgesine kadar uzanan onlarca vadide çıkan yangının ise tarihi mekanların bulunduğu alana kadar etkili olduğu görüldü. “Özel güvenlik bölgesi” ilan edilen yüksek ve derin vadilerdeki tahribat hakkında ise herhangi bir bilgi edinilemedi. Tarihi Finik Surları’nın da zarar gördüğü yangından dolayı birçok piknik alanı da yandı.

GABAR’DA KENDİLİĞİNDEN SÖNDÜ

Öte yandan Görmeç Jandarma Komando Taburu’ndan günlerdir yapılan top atışları sonucu Gabar Dağı bölgesinde bulunan Geliyê Gurdila, Bîrava, Memurika ve Zivingo alanlarında çıkan yangının da kendiliğinden söndüğü öğrenildi. Gabar Dağı’nın Siirt tarafına düşen bölgelerinde çıkan yangın hakkında ise bilgi edinilemedi.

Cudi Dağı bölgesinde bulunan Deriyê Cibrail, Sefine, Hesena, Gire Çolya, Çağlayan (Şax), Hisar (Hebler) ve Gundikremo alanları civarında çıkan yangının büyük bir bölümünün yine kendiliğinden söndüğü bilgisine ulaşıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑