Almanya

Published on Aralık 6th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Geislingen’de Evrensel & Yeni Hayat ile dayanışma

Geislingen Mehrgenerationenhaus’da gerçekleştirilen dayanışma kahvaltısına DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi de geldi.

AF (Geislingen)

Geislingen Gençlik Spor ve Kültür Derneği (DİDF Göppingen/Geislingen) düzenlemiş olduğu işçilerin, emekçilerin sesi Evrensel & Yeni Hayat ile dayanışma kahvaltısı çok sayıda duyarlı vatandaşların katılımıyla Geislingen Mehrgenerationenhaus’da gerçekleşti. Emekçilerin ve ezilenlerin sesi olma çabasını sürdüren Evrensel’i ve Almanya’da Yeni Hayat’ı korumak ve güçlendirmek için ‘biz de varız’ denildi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonları (DİDF)’in genel başkanı Zeynep Sefariye Ekşi de dayanışma kahvaltısına katıldı. Başkan DİDF in çalışmaları hakkında geniş bilgi verdi.
Ekşi, Avrupa’daki özellikle Almanya daki işçi konularına değinerek, gündemde olan ırkçılıktan Avrupa Ordusu’na kadar ve taşoran ucuz işçiliğe, günümüzde zenginliğin artarken yoksulluğun da arttığına dikkat çekti. Başkan, Almanya’da ırkçılığa karşı tepkilerin çoğaldığını belirterek 250 bin kişinin Berlin’deki yürüyüşlere katıldığını söyledi.
Almanya’daki Türkiyelilerin çoğunun gündemden haberleri olmadığını, gündemlerinin başkaları tarafından yönlendirildiğinin altını çizen Ekşi. Avrupa’dan Türkiye’deki sorunlara da değindi. Zeynep Sefariye Ekşi medyanın tek ele geçtiğini ifade ederek, Türkiye’de 189 basın ve yayın kuruluşunun kapatıldığını, buna gazete ve televizyonlar dahil olmak üzere 28 televizyon, 3 haber ajansı, 29 tane baskı evi, 15 dergi, 45 gazete, ve 34 radyo olduğunu vurguladı. Ekşi “Dünyadaki tutuklu gazeteci sayısının üçte biri Türkiye’de ve gazetecileri olduğu gibi sendikacıları da tutukluyorlar” diyerek, Oxfort Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir anket sonucuna da değinerek, 26 ülkede yapılan araştırmada Türkiye’deki yalan haberler çok fazla arttığı, Türkiye’de örneğin 100 medya kuruluşu varsa 95’i hükümetin emrinde olduğunu söyledi.
Ekşi, Türkiye’de günlerdir süren Flomar işçilerinin direnişlerini ve diğer iş yerlerindeki eylemleri hiç bir televizyonun göstermediğini ve basının yazmadığını hatırlattarak, anket sonuçlarında, Türkiye’de halkın yüzde 51’i basında çıkan yalan haberlere inandığını vurguladı.
Kahvaltı, soru ve cevaplarla son buldu.


Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑