fbpx

Türkiye

Published on Ekim 8th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Gezi direnişi davasının üçüncü duruşması görülüyor

İş insanı Osman Kavala’nın tutuklu, 15 kişinin ise tutuksuz yargılandığı Gezi direnişi davasının üçüncü duruşmasına devam ediliyor. Duruşmada Kavala savunma yapıyor.

Aralarında iş insanı Osman Kavala’nın da olduğu, 16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılandığı Gezi davasının üçüncü duruşması, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Cezaevi Kampüsünde görülüyor. Davada Osman Kavala tutuklu, Yiğit Aksakoğlu, Ali Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mehmet Ali Alabora, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi de tutuksuz yargılanıyor. Osman Kavala salona getirildiğinde izleyici sıralarından alkışlar yükseldi. Duruşma boyunca Kavala izleyici sıralarına her döndüğünde el sallandı. Kavala da el sallayanları başıyla selamladı. Duruşmayı milletvekilleri, gazeteciler ve çok sayıda izleyici de takip ediyor. Duruşmada tanık olarak eski emniyet mensubu Ercan Orhan Aydın dinlenecekti ancak Aydın SEGBİS’te yaşanan sorun nedeniyle dinlenemedi. Verilen aranın ardından da sorun çözülemeyince Aydın’ın dinlenmesi ertelendi. Aranın ardından Kavala’nın beyanına geçildi.

Kavala’nın beyanına geçildi

Mahkeme başkanının Taksim Platformunun kuruluşu ile ilgili ne bildiğine ilişkin sorusu üzerine Kavala, Taksim Platformunun kuruluşunda yer almadığını ancak iki toplantısına katıldığını ifade etti. Kavala toplantıların nerede yapıldığını ise hatırlamadığını söyledi.

Mahkeme başkanı Kavala’ya Mehmet Ali Alabora ile Gezi eylemleri öncesi görüşüp görüşmediklerini sordu. Sorunun kendisine ilk defa sorulduğunu söyleyen Kavala, Alabora ile eylemlerden önce hiç görüşmediklerini ancak eylemler başladıktan sonra ilk defa telefon ile görüştüğünü söyledi. Kavala, “Gezi ile ilk temasım Haziran 2013’te bir telefon konuşmasıyla olayların başlamış olduğunu öğrenmemle oldu. Gezi olayları başlamadan önceki faaliyetlerle alakam yok. Hiçbir maddi destek de sağlamadım” dedi. Mahkeme başkanının Otpor liderini tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Kavala tanımadığını söyledi; “Otpor’un ne olduğunu iddianamede öğrendim” dedi.

Mahkeme başkanı iddianamede geçen film projesini de Kavala’ya sordu. Bu projenin gerçekleşmediğini söyleyen Kavala “Ama eğer gerçekleşmiş olsaydı bu bir sanat fikri olacaktı. Biz sanatsal olan şeyleri destekliyoruz bir propaganda amacıyla bir faaliyetimiz olmadı” dedi.

Kavala, “Gezi’ye Taksim Dayanışmasının çağrısıyla gitmedim. Ofisime giderken olaylara şahit oldum ve bu nedenle gittim. TEMA Vakfı kurucularındanım. Çevre ile ilgili duyarlılığım nedeniyle Gezi Parkının park olarak kalması gerektiğini ifade ettim” dedi.

Gezi direnişine finansman sağlayıp sağlamadığı sorulan Kavala “Biz Açık Toplum Vakfı olarak Gezi eylemleri ile ilgili kimseye resmi ya da gayri resmi ödeme yapmadık. Gezi parkına 20-30 tane poğaça, biraz gaz maskesi bir de masa” desteğim oldu dedi. Mahkeme başkanı masaya sonra gelelim diye yanıt verdi.

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑