Türkiye

Published on Aralık 1st, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Gezi Parkı Projesine iptal kararı veren hakim Rabia Başer, 40 aydır tutuklu

Gezi Parkı Projesine iptal kararı veren hakim Rabia Başer, 40 aydır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Rabia Başer’in eşi hakim Mustafa Başer de 54 aydır cezaevinde.

Gezi Parkına yapılmak istenen Topçu Kışlası Taksim Yayalaştırma Projesini iptal eden hakim Rabia Başer, 15 Temmuz’dan sonra tutuklanıp cezaevinde gönderilen hakimler arasında bulunuyor.  HSYK tarafından 16 Ağustos 2016’da açığa alınan ve aynı ay içinde tutuklanan Başer, 40 aydır hapiste. Başer, İstanbul 1. İdari Mahkeme’de hakim iken 2013 yılında ‘Gezi Parkı Projesi’ni iptal kararı vermişti. Bu karar daha sonra Danıştay tarafından onaylanmıştı.


AKP hükûmeti 2013 Taksim Gezi Parkına, 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlasını inşa etmek için bir proje hazırlamış ve Topçu Kışlasını Taksim Yayalaştırma Projesi adı altında parkı yıkmak ve ağaçları kesmek istemişti.

Gezi Parkı olayları bu projeye bir tepki olarak 28 Mayıs 2013’te başladı. 30 Ağustos 2013’e kadar devam eden olaylarda 14 yaşındaki Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz, Mustafa Sarı, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybetmişti.

Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Rabia Başer’in eşi hakim Mustafa Başer de 54 aydır cezaevinde. Kaynak: boldmedya.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑