Alevilik

Published on Temmuz 7th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Giengen ve Ulm’da Sivas Anmaları

Heidenheim ve Ulm Alevi Kültür Merkezlerinde Araştırmacı-Yazar Av. Ali Yıldırım ile Sivas Katliamının 26.Yılı anması gerçekleştirdi.

AF (Giengen / Ulm)


Giengen Alevi Derneğinde yapılan anma ve panele Sivas davası avukatlarından  Araştırmacı-yazar Ali Yıldırım ile Geislingen, Aalen ve Heidenheim dernek başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşuşuyla başlayan panelde söz alan Av.Yıldırım konuşmasına “Neden hep Aleviler tarih boyunca katlediliyor?” sorusunu sorarak başladı. Devamla “bunun temelinde Alevi-Kızılbaş inancının değerleri yatıyor.semevi dinleri kul köle olmayı emrediyor.Kutsal kitaplar bunu emrediyor. İkincisi bu biat etme anlayışı aynı zamanda yönetenlere de  kulluk emrediyor. Korku anlayışı ve kulluk. Oysa Alevilikte kulluk ve korku yoktur. Zulme biat yoktur. Devlete kulluk yoktur. Bundandır ki hep muhalif kalınmıştır ve neredeyse tüm alevi önderleri katledilmiştir. Diğer dünyayı bu dünyada yapamadıklarınla ölçüyorlar. Oysa bizler bu dünyayı yaşamak istiyoruz. İşte çelişkinin bir yönü de budur” diyerek Sivas’ta yaşananları izah etti.

Cumhurriyetten bu yana Aleviler istemlerinin karşılığını bulamadığını ve tüm katliamların devlet politikası olduğunu, bunun asimilasyonla tamamlamak istediklerini ortaya koyarak, dün Alevileri katledenler, bugün “Asıl müslüman alevilerdir. Camide yerleri vardır” safsatasıyla asimilasyona yön veriyorlar. Kısacası siyasi sürecede değinen Yıldırım, soru cevap bölümünde konuları açarak, cevap olmaya çalıştı. İlgiyle dinlenilen panel konuşması, öncesi verilen dinletiyle birlikte doyurucu oldu. Program, Ali Yıldırım’ın kitaplarını imzalamasıylka son buldu.

Giengen’deki etkinlikten bir gün önce de, yine AABF-BW Kadınlar Birliği ve Ulm Alevi Kültür Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Sivas Anması gerçekleştirildi. “Ateşte Semah Durmak” mottosuyla düzenlen bu anam ve panelin konuşmacısı da araştırmacı-yazar Ali Yıldırım’dı. Ulm’daki etkinliğe özellikle kadınların katılımı yoğundu.

Ulm’daki panelde AABF-BW Kadınlar Birliği Başkanı Beyhan İpek katılımcıları selamlarken, AKM Ulm’dan Selma Sözen paneli yönetti. Yine AABF-BW Kadınlar Birliği’nden Hürü Erdamar ve Arzu Yıldız da görüşlerini aktardılar.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑