Avrupa

Published on Şubat 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Göçün tarihi

1945 sonrası Ulm’a gelen göçmenlerin tarihini anlatan “Uluslararası kente yolculuk – 1945’ten beri Ulm’a Göç” adlı kitabın tanıtımı Şehir Tarih Müzesi’nde gerçekleştirildi.

AF (Ulm)

Kültür dairesi, şehir arşivi, göçmenler kurumu gibi, belediye ve çeşitli kuruluşların da destek verdiği anlatan “Uluslararası kente yolculuk – 1945’ten beri Ulm’a Göç” (Auf dem Weg zur internationalen Stadt. Migration nach Ulm seit 1945) adlı kitap, geçtiğimiz ay Donaubebooks yayınevinden çıktı.
Kitabın yazarı tarihçi Tobias Ranker, Müdürü Prof. Michael Wettengel (Şehir Arşivi), Sebastian Huber (Kültür Dairesi), Michael Wettengel (Şehir Tarihi), Elis Schmeer (Internationale Stadt) ve farklı kurum ile kuruluşlardan kişilerin de katıldığı tanıtımda, onlarca yıl önce kitapta yer alan kişilerin de bulunması duygulu anlar yaşattı.
1990 yılında  Ulm’da çıkmaya başlayan ve zamanla tüm Güney Almanya’ya yayılan 35 bin tirajlı, 15 günlük Merhaba Gazetesi’inden Hüseyin Şenol, Işın Greiner ve Banu Cengiz Öner’in Merhaba kapağıyla birlikte yer aldığı bir fotoğraf karesi ile not da var kitabın içinde. (1991 yılında, Merhaba gazetesinin 1. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısından.)
Programda bölgemizin tanınmış başarılı müzik gruplarından Sirius’un yaptığı müzik de büyük beğeni aldı. Aynı zamanda Ulm’un tarihi ve kültürel değeri olan, enternasyonal bir grup Sirius şu isimlerden oluşuyor: Kürşat Çelik, Rachid Benachour (Tunuslu),Vincent Vialard (Güney Fransalı) ve Gerda Rieder (Tirollu).
Kitapta, Ulm’a gelip yerleşen göçmenlerin yanı sıra, ara durak olarak kullanan göçmenlerin tarihine de yer veriliyor. Yine, kitapta çok sayıda Ulm’lu, Türkiyeli ve diğer uluslardan dernek, kuruluş ve bireyin de kendini görmesi mümkün. Göçmelerin tarihi şehir içinde nasıl erimiş olduğunu, şehir kültürel yapısını nasıl değiştirdiğini belgelerle ve çok iyi bir dille anlatıyor, üzerine üç yıl çalışılan ve 70’den fazla bir yılı anlatan, 368 sayfadan oluşan kitap.
Ulm’lu Türkiyelilerin de mutlaka edinmesi gereken önemli bir çalışma olmuş, Tobias Ranker’in eseri.

Hüseyin Şenol

Tobias Ranker

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑