Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Habe..." /> Gökmen Tanış'ın mektubu: Allah için yaptım, Müslüman kardeşlerimi selamlıyorum

Hollanda

Published on Mart 21st, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Gökmen Tanış’ın mektubu: Allah için yaptım, Müslüman kardeşlerimi selamlıyorum


Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programında, zanlının ailesinin koyu bir Cemalettin Kaplan taraftarı olduğu idddiaları dile getirildi.Hollanda Savcılığı, saldırıda terör şüphesinin de araştırıldığını duyurdu.

Hollanda’nın Utrecht kentinde tramvayda düzenlenen ve bir kadınla (19) iki erkeği (28, 49) öldürüp bir kadınla iki erkeği yaralayan silahlı saldırının zanlısı Gökmen Tanış ile ilgili savcılıktan daha ayrıntılı açıklamalar geldi. Hollanda Savcılığı da Hollanda polisi gibi Türkiye kökenli Tanış ile kurbanlar arasında herhangi bir bağ tespit edilmediğini belirtirken ‘terör şüphesinin’ araştırıldığını duyurdu. Buna gerekçe olarak da polisin, Tanış’ın otomobilinde Allah için yaptım, Müslüman kardeşlerimi selamlıyorum yazan bir mektup ve diğer bazı bulgular gösterildi.

Hollanda medyası, Tanış’ın internet bankacılığı yoluyla para transfer etmesi nedeniyle kısa sürede yakalandığını yazdı. AD ve De Telegraaf gazeteleri, resmî kaynaklara dayanarak, saldırı sonrası polisin Tanış’ın banka hesaplarını izlemeye aldığını belirtti.
Bir süre sonra ödünç alınan bir telefon aracılığıyla Tanış’ın hesabından para transferi yapıldığı saptandı. Polis, telefonu takibe alarak Tanış’ın saklandığı adrese ulaştı. Tanış’ın para transferi yaptığı kişi hakkında açıklama yapılmadı.
Tanış ile gözaltına alınan diğer iki kişinin sorguları sürüyor. Utrecht Savcılığı’nın yazılı açıklamasına göre daha önce farklı suçlardan hapis yatmış zanlı, son olarak 1 Mart’ta serbest bırakıldı.

Açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

Temmuz 2017’de tecavüz suçundan yargılanarak 25 Ağustos 2017’de hapse giren Tanış, 1 ay sonra şartlı salıverildi.
Bir yıl sonra tahliye koşullarını ihlal ettiği belirlenen Tanış, 4 Ocak 2019’da yeniden gözaltına alındı.
Ancak Tanış kararı temyiz etti.
Arnhem-Leeuwarden Temyiz Mahkemesi’nin 1 Mart’ta verdiği lehine kararla Tanış serbest bırakıldı.

Ayrıca 5 Mart’ta hırsızlık suçundan 4 ay hapis cezasına çarptırılan Tanış’ın Utrecht’teki tramvay saldırısından bir gün önce de bir dükkanda hırsızlık yaptığı için bir hafta hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

2014’teki bir davada ruhsatsız silah bulundurmaktan ve hırsızlığa teşebbüsten 101 gün hapis cezasına çarptırılmış Tanış, cinayet girişimi suçlamasından ise beraat etti.
Bu arada Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programında, zanlının ailesinin koyu bir Cemalettin Kaplan taraftarı olduğu idddiaları dile getirildi.

NOS muhabiri Rudy Bouma, Tanış’ın erkek kardeşinin daha önce savaşmak için Çeçenistan’a gittiğini öne sürdü.
Hollandalı gazeteci, zanlının erkek kardeşinin sosyal medya hesabında cihat bayrağı ile birlikte “Kemalistler, demokratlar ve laikler lanetlenmiştir” mesajını paylaştığını anlattı. Kaynak: Hollanda basını


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑