fbpx

ABD

Published on Kasım 15th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Graham’dan Erdoğan’a: Senin askerlerinin Kürtlere yaptıklarını göstermemi ister misin?

Erdoğan’ın Oval Ofis’te SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane ile ilgili kendilerine izlettiği videoya ilişkin konuşan Cumhuriyetçi Senatör Graham, Erdoğan’a “Benim de Kürtlere senin askerlerinin yaptıkları konusunda bir video göstertmemi ister misin?” dediğini açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te Başkan Donald Trump ve ABD’li senatörlere Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane ile ilgili izlettiği videoya ilişkin konuşan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin Rojava’ya yaşanan savaş suçlarına dikkati çektiğini ima etti. Cumhuriyetçi senatör Graham, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’da Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşme hakkında bilgi verdi.

‘Ben de bir video göstereyim mi?’

Graham, Erdoğan’ın kendilerine izlettiği videoya sırasında, “Benim de Kürtlere senin askerlerinin yaptıkları konusunda bir video göstertmemi ister misin?” dediğini açıkladı.

Söz konusu videoda, PKK’nın Türkiye’de düzenlediği eylemler ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani arasındaki bağ kurulmaya çalışıldı. Videoya ABD’li senatörlerin ikna olmadığı basına yansıdı.

Toplantıya katılan Cumhuriyetçi senatörlerden Rick Scott da Erdoğan’ın izlettiği videonun, SDG’yi Suriye’de IŞİD’e karşı verilen mücadelede önemli bir müttefik olarak gören senatörlerin fikrini değiştirmediğini kaydetti. Erdoğan’ın bu videoyla kimseyi ikna edemediğini belirten Scott, Trump’ın kameralar önünde çizdiği tablonun aksine Türkiye ile “şu an oldukça zor bir ilişkiye” sahip olduklarını ifade etti.

Erdoğan da ABD’deki temaslarının ardından dün yanında götürdüğü “gazetecilere” yaptığı açıklamada, “Bu videoyu izledikten sonraki tavırlarında, bana göre en önemli hava Sayın Başkan’da oldu. O bayağı etkilendi. Diğerleri de zaten Abdi Şahin (Mazlum Kobani) olayına farklı baktıkları için onu hâlâ sahiplenmeye çalışıyorlar ve en önemlisi de olaya hâlâ ‘Türkiye Kürtlere karşıymış’ gibi bakıyorlar. Kaynak: gazetefersude.net


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑