fbpx

İnsan Hakları

Published on Nisan 28th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin

Grup Yorum, ölüm orucu 316. gününde olan İbrahim Gökçek için bir çağrı yayınladı.

Grup Yorum’a yönelik üç yıldır devam eden konser yasağının son bulması, üyelerine yönelik davaların düşürülmesi ve İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınlara son verilmesi talebiyle 316 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek için çağrıda bulundu.

Çağrı metninde, “Gelin el ele verelim ve İbrahim’i yaşatalım. Hiç kimse O’nu yaşatamamanın utancı altında ezilmesin. İbrahim yaşamak istiyor. Yaşamak hak, yaşatmak görevdir” denildi.

‘ADALETE OLAN AÇLIĞIMIZI DOYURMAK İÇİN’

Adalete olan açlığımızı doyurmak için ölüm orucundayız ifadesinin yer aldığı çağrıda, “Helin’den sonra Mustafa da adalet uğruna şehit düştü. İbrahim hala yaşıyor. Halkın avukatları yaşıyor…Halkına avukatları müvekillerin ve kendilerinin uğradıkları adaletsizliğe karşı ölüm orucunda. Bugün 313. Gün. Dile kolay, 313 gündür açlıkla direniyor İbrahim. Yaşarken çağrılarımıza kulak vermeyenler ölünce haberimizi yapıyorlar.  Biz kimsenin ölüm haberleri yapmasını istemiyoruz. Yaşatmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz.  Adaletsizliğe uğrayan sadece biz miyiz? Adalete aç  olan sadece biz miyiz? Aç bir bebek annesinin memesine saldırır. Biz de adalete olan açlığımızı doyurmak için ölüm orucu direnişimizle taarruz ediyoruz. Sütsüz kalan bebek ölürse adaletsiz kalan insan da kurur gider.  Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir. Adalet isteyen herkesedir çağrımız;  birleşmeliyiz, sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız. Sesimiz zulmün saraylarını sarsmalı” cümlelerine yer verildi.

ŞİMDİ SEÇİM YAPMA VAKTİ

Açıklamanın devamında ise, “Haklı taleplerimizi görmezden gelerek ölümlerimizde pay sahibi olanlar insan haklarını savunduğunu iddia ediyor. Soruyoruz; daha ne kadar susacaksınız?

Toprağa düşen bir halk sanatçısı, “onurumdan vazgeçmem” diyen bir halk çocuğu, gelecek kuşaklara nefes aldıran filizler olacak. Siz bu tarihin neresinde olacaksınız?

Demokrasi ve insan haklarını savunan herkesin örnek aldığı, sözlerinin ve eylemlerinin  ilke edinildiği tüm sanatçılar, hukukçular, yazarlar, bilim adamları zorlu koşullarda insanlık mücadelesi vermiş ve bedel ödemiş  kişilerdir. Hiçbir hak kolay yoldan kazanılmamıştır. Bunun kolay bir yolu olsaydı, yaşamayı çok seven insanlar, ucunda ölüm olan bir eylemi tercih etmezdi kuşkusuz.

Helin “Ben uçucam” dedi ve birkaç saat sonra şehit düştü”.  Mustafa “Nefes alamıyorum, çok zamanım yok” dedi ve aynı günün gecesinde şehit düştü. İki güzel insanı toprağa verdik. İbrahim yaşıyor.

Şimdi seçim yapma vakti. Kimin safında olacağız, nasıl anılacağız?

Çocuklarımızın yüzüne gönül rahatlığıyla mı bakacağız yoksa susarak suç ortağı olmaya devam mı edeceğiz?

İbrahim’in çok zamanı yok. Gelin el ele verelim ve İbrahim’i yaşatalım. Hiç kimse O’nu yaşatamamanın utancı altında ezilmesin. İbrahim yaşamak istiyor. Yaşamak hak, yaşatmak görevdir.”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑