fbpx

Göçmenlik

Published on Nisan 16th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Güley Keskin İsviçre’de sonsuzluğa uğurlandı

1956 yılında Antep Nizip’in Köseler köyünde dünyaya gelen ve 70’li yıllarda THKO MB üyesi olarak siyasi hayatına başlayan Güley Keskin hayatını kaybettiği İsviçre’de toprağa verildi. Keskin, politik sürgün olarak yaşadığı İsviçre’de bir süredir kanser tedavisi görüyordu ve 14 Nisan 2019’da hastalığa yenik düştü.

Güley Keskin’in cenaze törenine İsviçre’nin ve Avrupa’nın pek çok kentinden dostları, yoldaşları, yakınları katıldı.

Keskin’in Köseler köyünde başlayan siyasal yaşamı, Adana ve  Şam’ın ardından Almanya ve İsviçre’de devam etmişti. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi olan Keskin, SYKP Avrupa Kadın Meclisi’nin de aktif bir üyesiydi.

Cenaze töreninde SYKP adına İsviçre Eşsözcüsü Olga Kasman bir konuşma yaparak Güley Keskin’in hayatını, mücadelesini anlattı.

Olga Kasman’ın ardından Güley Keskin’in eşi Mustafa Keskin (Papur) de bir uğurlama konuşması gerçekleştirdi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın da katıldığı cenaze töreninde pek çok siyasi hareketten temsilci hazır bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından Güley Keskin’in cenazesi kadınlar tarafından omuzlanarak defin edileceği alana taşındı. Defin işlemlerinin tamamlanmasından sonra cenaze merasimi sona erdi.

Güley’in uğurlama töreninde SYKP İsviçre Eşsözcüsü Olga Kasman’ın yaptığı konuşmanın tam metni şöyleydi:

Merhaba Güley’in dostları, yoldaşları, ailesi ve sevdikleri;

Bugün bir güzel insanı, Güley’i uğurlamak için bir aradayız… Gönül isterdi ki bir bayram yerinde, bir düğün evinde, bir eylemde, piknikte, toplantıda Güley’le birlikte buluşuyor olsaydık. Ancak yaşamla ölümün yıkılmaz sınır duvarları bir kez daha bir canımızla aramıza girdi, Güleyimizi bizden aldı götürdü.

Her canlı doğar, büyür, yaşar ve ölür. Kimi ardında bir hiçlik bırakır, kimi ise ancak onlarca ömürde yaşanabilecek bir zenginlik. Güley yoldaşımız yaşadıkları, mücadelesi, hatıraları, gönlü, dostluğu, dayanışması, gülüşü, insanlığı zengin olanlardandı.

Güley’in 4 Mart 1955’te Antep’in Nizip ilçesinin Köseler köyünde başlayan yaşamı 14 Nisan 2019’da İsviçre’nin Bern şehrinde sona erdi.

Yoksulluk ve yoksunluk dolu küçük bir köyde başlayan yaşam mücadelesi, mücadele dolu bir yaşama dönüşerek devam etti.

Güley 20’sine geldiğinde THKO MB’nin Köseler köyündeki köy komünün beş kadın üyesinden biri, kadın ve gençlik faaliyetlerinin en önde yürüyenlerindendi. Okuma yazması olmasa da eğitim çalışmalarının sıkı takipçisi, elinde kleşin devrim nöbetçisiydi.

12 Eylül karanlığında dağların özgürlüğüne sığınan TKEP üyelerinin köydeki gözcülerinden, destekçilerinden, temsilcilerinden biriydi.

79 yılında Mustafa Keskin, namı diğer Papur yoldaşla devrim nikahıyla evlendi. Düğününden 3 gün sonra kaçağa düşen Papur’la birlikte evlilikleri ve aşkları da kaçağa düşmüş oldu. Evlendikten ancak 5 yıl sonra kaçak da olsa birlikte yaşamaya başladıkları Adana’da, eşi Papur’la sadece devletten değil, örgütten, akraba ve eş dosttan da kaçak olarak 3 çocuk dünyaya getirdi.

12 Eylül’ün karanlık bulutlarının hala dağılmadığı bu süreçte hem kaçak olarak yaşadılar, hem de kaçak, illegal pek çok yoldaşına evlerini açtılar. Ancak etraflarındaki çember daralınca yurtdışına çıkma kararı aldılar.

Güley için Adana’dan soran ikinci sürgün yolculuğu başlamış oldu böylece. En küçüğü yaşını doldurmamış 3 kızını köydeki yakınlarına bırakıp Papur yoldaşla birlikte Şam’a geçtiler. Bir yıl kaldıkları Şam’da kimler geçmedi ki Güley’in de bir parçası olduğu örgüt evinden, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi temsilcilerinden Kürt özgürlük hareketine, Celal Talabani’den Lübnan Komünist Partisi’ne…

Bir yıllık Şam sürgününün ardından Avrupa’ya çıkış yolu bulmayınca Papur kaçak, Güley meşru olarak Antep’e, köye geri döndüler. Papur dağlarda, deliklerde kaçak yaşarken Güley çocukları yanına aldı ve aileyi yeniden toparladı.

91 yılında Almanya’ya giden Papur’un ardından, 93 yılında Güley’in üçüncü sürgünlük dönemi başladı. Sanatçı pasaportuyla vize aldığı Hollanda’dan Almanya’ya geçerek 1993 yılından 2004 yılına kadar ilticacı olarak orada yaşadı.

2004 yılında Alman devletinin iltica taleplerini reddetmesi ve sınır dışı kararı vermesiyle yeni bir kaçaklık ve sürgün dönemi daha başlamış oldu. Türkiye’ye iade edilmemek için önce Fransa Selestat’taki yoldaşlarının yanına oradan da İsviçre’ye geçtiler. Ve böylece 2004 yılında 4. Kez sürgün olmuştu Güley yoldaş.

2004 yılından beri İsviçre’de yaşayan Güley, hayatının her döneminde olduğu gibi bu süreçte de soldan, örgütlülükten, mücadeleden, dostluktan, dayanışmadan uzak durmadı. Antep buluşmalarından SYKP’ye, HDK-HDP eylemlerinden SYKP Avrupa Kadın Meclisi’ne her daim örgütlü mücadelenin mütevazı bir neferi odu.

Kendine has berrak, sade ama müthiş analitik düşünme ve konuşma yeteneği, samimi, mütevazı, dayanışmacı kimliğiyle kendisini tanıyan pek çok insanın gönlünde taht kuran Güley yoldaş hayatı boyu emekçi bir karakter taşıdı.

Elem hastalığının en son günlerinde dahi kendince gündemi takip etme gayreti içinde oldu. 31 Mart seçimleri sonrası Selim yoldaştan sonuçları öğrendikten sonra yaptığı “Erdoğan kaybetse de ortalığı boklamadan gitmez” yorumu ne kadar isabetli bir bakışa sahip olduğunun son örneği gibiydi.

İşte böyle sevgili dostlar, bir güzel insanı, Güleycanımızı şimdi hep birlikte sonsuzluğa uğurlayacağız, onu toprak ananın şefkatli kollarına yatıracağız. Şairin de dediği gibi “Bu toprakta kalır adın Güley yoldaş, tohumların arasında 
başakların sarısında, yeşilinde tarlaların, kadınların morunda ve kızılında komünistlerin” Adını ve anını yaşatacağız, sana söz…

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑