Türkiye

Published on Ekim 19th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Gülşen Yılmaz adli denetim koşuluyla serbest bırakıldı

HDK Avrupa Merkez Yürütme Kurulu ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu üyesi Gülşen Yılmaz 3 günlük gözaltı sürecinin ardından dün çıkartıldığı mahkemece “adli denetim” ve yurtdışı çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Gülşen Yılmaz 16 Ekim günü hakkında yapılan bir ihbar sonucu “sosyal medya aracılığıyla Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınmış ve dün öğleden sonra mahkemeye sevk edilmişti.


Mahkeme’de kendisine katıldığı basın açıklamaları ve kimi eleştirel paylaşımlar dışında hiçbir suç isnat edilmemesine karşın mahkeme adli denetim ve yurt dışı yasağı koşuluyla Gülşen Yılmaz’ı serbest bıraktı.

Konuya ilişkin açıklama yayınlayan SYKP  Avrupa, koordinasyon üyeleri Gülşen Yılmaz hakkındaki adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağının da kaldırılmasını istedi. Açıklamanın tam metni şöyle:

HDK Avrupa Merkez Yürütme Kurulu ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu üyesi Gülşen Yılmaz 3 günlük gözaltı sürecinin ardından bu gün çıkartıldığı mahkemece “adli denetim” ve yurtdışı çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Gülşen yoldaşımız 16 Ekim günü hakkında yapılan bir ihbar sonucu “sosyal medya aracılığıyla Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınmış ve bugün öğleden sonra mahkemeye sevk edilmişti.

Mahkeme’de kendisine katıldığı basın açıklamaları ve kimi eleştirel paylaşımlar dışında hiçbir suç isnat edilememiştir.

Bu duruma rağmen mahkeme heyeti davanın düşmesine karar vereceğine arkadaşımızın yaşadığı yer olan yurtdışına (Hollanda) çıkışını yasaklamış ve adli denetim koşuluyla serbest bırakmıştır. Bu karar da bizler açısından kabul edilemez bir karardır.

Asılsız bir ihbarın bir insanının yaşamını alt üst edecek sonuçlar üretmesi adalet değildir!

Yoldaşımızın üzerindeki adli denetim ve yurtdışı yasağının da derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bu vesileyle, Gülşen yoldaş gözaltına alındığından itibaren ilgisini, dayanışmasını, desteğini eksik etmeyen tüm dost ve yoldaşlara teşekkür ediyoruz.

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Avrupa Koordinasyonu

19 Ekim 2017

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑