fbpx

Kadın

Published on Temmuz 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Gülüşümüzü solduramayacaksınız! – Perihan Baçaru

Patriarkaya inat yansa da içimiz, ağlasak ta bugün, katliamlarınıza rağmen inadına güleceğiz, kahkaha atacağız yüksek sesle. Ve oradan ayağa kalkacağız!

Muğla’da 5 gündür kayıp olan Pınar Gültekin’in cansız bedenine ulaşıldı. Pınar’ı eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı’nın öldürdüğü ortaya çıktı.

Bu olayın hem basın hem de kimi sosyal medya kullanıcıları tarafından bir kez daha erkekleri kollayan ve koruyan bir yerden cinsiyetçi bakış ve dille nasıl yazıldığına şahit olduk.

Haber, ‘’Kız arkadaşıyla yeniden barışmak isteyen C.M Avcı tüm çabalara rağmen Pınar Gültekin’i ikna edemeyince önce darp ediyor, sonra öldürüyor!’’ şeklinde yazılmış.

C.M Avcı Pınarı ikna etmek için çaba göstermiş, ama tüm çabalara rağmen ikna edememişmiş. Ne yani ikna edemediği için öldürmesi mi gerekiyor? Bu nasıl cinsiyetçi bakış ve haber yapış şekli.

Siz, kadın katliamlarını eril dille haber yapan ve erkek egemen bakışıyla yorumlayanlar Pınar’ın ve diğer bütün kadın katliamlarından sizlerde sorumlusunuz.

Öyle kendinizi temize çekmeyin, öldürülen her kadının failleri arasında sizler de varsınız.

Kadınlar sadece silahla ya da boğularak öldürülmüyor, hem haber yapış şekliyle öldürülüyor. Hem de yaşarken yaşam alanlarını hapishaneye çeviren patriarkanın fermanlarıyla öldürülüyor kadınlar.

Pınar’ın ölüm fermanını yazanlar;

Evli, iki çocuk babası C.M. Avcı’yı evli olduğu için sorumlu tutma yerine kadını sorumlu tutan, Katil erkeği deşifre etme yerine kadının yaşam şekli üzerinden boy, boy resimler koyanlar, katliam haberlerini magazinleştirerek yapanlardır.

C.M.Avcı gibi katil ve tecavüzcü erkekleri sadece öfkeli, hastalıklı kişiler olarak yazanlar, çok sevdiği için ayrılmasına dayanamadı, kıskançlık krizine girdi diye başlık atıp erkeğin şiddetini bireyselleştirerek, politik olduğunu gizleyenlerdir.

C.M.Avcı ve onun gibi erkekleri cesaretlendirenler;

İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlar, yerli ve milli değil diye karşı çıkanlar,

Sözleşmeyi tartışmaya açarak kadınları savunmasız hale getirmek isteyen AKP-MHP iktidarı ve onların yandaşlarıdır.

İstanbul Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmeyerek kadınları erkeğin şiddetine ve istismarına açık hale getirenler,

İstanbul Sözleşmesi yerine infaz yasasını çıkarıp katilleri aftan yararlandırarak çocukları da kadınları da erkek şiddetine, tacizcilerin ve tecavüzcülerin eline terk edenlerdir.

Gerçek adalet yerine erk’ek adaletini, adaletsizliği dayatanlardır.

Kadın cinayetlerini protesto etmek için sokaklara çıkan kadınlara saldıran polislerdir aynı zamanda kadın cinayetlerinin sorumluları.

Pınar’ın ve diğer kadın cinayetlerinin failleri,

Şiddeti aile meselesi olarak görüp ört bas edenler, etmeye çalışanlardır.

Sırf erkek olduğu için kadının yaşama hakkına son vermeyi kendine hak olarak görenlerdir.

Diyanetin, ailenin ataerkil yapısını korumak için  ‘erkektir severde, döver de’  ‘itaat et rahat et’ diyerek kadını köleliğe mahkûm eden fetvalarıdır.

Kadınları yaşayan ölüye çeviren, ruhlarını çalarak öldürenler, öldürülmesine göz yumanlardır.

Başörtüsüz kadın perdesiz eve benzer ya satılıktır ya kiralıktır diye türban takmayanları, takmayı ret edenleri, farklı yaşam biçimi olanları şiddetin hedefi haline getirenlerdir Pınar’ın sorumluları.

Fuhuşa’ karşı çıkıp erkek iki, üç evlilik yapabilir, cariye tutabilir diyerek her evi erkek akılla ‘fuhuş evine’ çeviren,  kadını, kadınla yarıştıran iki yüzlü bukalemunlardır katiller.

Aile içi tecavüzleri ailenin namusu diye gizleyip erkekleri kollayanlar, tecavüzcüsü ile evlensin, hamile kalırsa doğursun diyen devlet aklın erk’ek temsilcileridir kadın cinayetlerinin tecavüzlerinin failleri.

Güldünya’da olduğu gibi tecavüzcüyü değil, tecavüze uğrayanı öldürenler, öldürülmesine göz yuman iki yüzlü ‘namus’ bekçileridir kadınların katilleri.

Patriarkal kültürü savunarak,

Eşitlik fıtrata terstir diyerek cinsiyetçiliği yeniden üretip kadınları kadınlık rollerine hapsedip erkeğe mahkûm edenlerdir kadınların failleri.

Partilerde, sendikalarda, derneklerde kadına tacize göz yumanlar, açığa çıkarmayanlar, hasır altı edenler,

C.M. Avcı’da olduğu gibi erkeğin elinin kiri kadının alın lekesi’ olarak görenler, kahrolası ‘namusu’ kadının cinselliğinde arayan iki yüzlü ahlakçılardır, Pınar’ın yaşam tarzını sorgulayanlardır katilleri.

Patriarkanın erkeklere sunduğu ayrıcalıklarını tepe, tepe kullananlar kadın emeğini doyasıya kana, kana sömürmek için kadınların yaşam alanına sınır çizip, kural koyanlardır kadın ölümlerinin failleri.

Ama erkeği de yetiştiren kadındır diyerek erkekleri temize çıkaran eril bakışı dillendirenlerdir.

Sevmeyi, sevişmeyi, aşkı, âşık olmayı, ayrılmayı yalnızca erkeğin hakkı olarak görenlerdir kadın cinayetlerinin failleri.

Sevgiyi tahakküm aracı olarak kullananlar, cinselliği kadınla-erkek arasındaki ilişkiye sıkıştırıp LGBTİ’lileri ötekileştirenlerdir öldürülenlerin failleri.

Kadın aklıyla dalga geçenler, Şaka yollu kadını aşağılayıcı fıkra anlatanlar, anlatılanlara göz yumup gülenler, boyun eğip es geçenlerdir kadın katliamının sorumluları.

Yaşamın her alanındaki cinsiyetçiliğe karşı kadın özgürlük mücadelesi verenleri, feministleri dışlayanlar, parmak sallayanlardır, kadın cinayetlerinin sorumluları.

Alanlarda devrimci ama evde erk’ek olanlar,

Yol’un can’ına sığınan ama yanındaki can’ları görmeyenler,

Erkek şiddetine terk edenler,

Halen Adem’le Havva’dan dem vurup

Kadını erkeğin kölesi haline getirenler

Pınar’ın ve diğer kadınların failleri ve sorumlularıdır.

İffetli kadın sokakta gülmez diyenler kadınların yaşamını cehenneme çevirenlerdir.

Ölüm fermanını yazanlardır. Gülmek devrimci ve feminist bir  eylemdir. 

Patriarkaya inat içimiz yansa da ağlasak ta bugün, katliamlarınıza rağmen inadına güleceğiz, kahkaha atacağız yüksek sesle. Ve oradan ayağa kalkacağız!

GÜLÜŞÜMÜZÜ SOLDURAMAYACAKSINIZ!

YAŞAMI KORUMAK için  ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEĞİZ!

22 Temmuz 2020

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑