Genel

Published on Ocak 13th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Güneş Sistemi’ne giren ilk yıldızlararası ‘misafir’: Oumuamua

Harvardlı profesör ‘uzay gemisi’ iddiasının arkasında: Meslektaşlarım açıklamaya çekiniyor.

Ekim 2017’de Hawaii’deki Pan-STARRS teleskobu tarafından keşfedilen ve Güneş Sistemi’ne giren yıldızlararası ilk cisim olarak tarihe geçen Oumuamua ile ilgili birkaç ay önce The Astrophysical Journal Letters’ta yayınlanan makalede bu cismin bir uzay gemisi olabileceği ihtimali gündeme getirilmişti. Makalenin yazarlarından biri olan Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı Profesör Avi Loeb, Haaretz ve Der Spiegel’e verdiği röportajlarda kendisini uzay gemisi ihtimaline yönlendiren nedenleri anlattı ve meslektaşlarının da bu ihtimali kabul ettiğini ancak halka açıklamak konusunda endişeli davrandıklarını söyledi. İşte yıldızlararası misafir Oumuamua’nın hikayesi ve Prof. Avi Loeb’in açıklamaları…


Uzay haberlerine ilgisi olanlar için Oumuamua ismi verilen cismin Güneş Sistemi’ne girdiği yeni bir haber değil. Kesinlikle Güneş Sistemi dışarısından gelen bir cisim olarak tanımlanan Oumuamua, tarihte Güneş Sistemi’nin içinden geçen ilk sistem dışı cisim olarak kayıtlara geçmişti.

Yeni olan ise Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı Profesör Avi Loeb’in Oumuamua üzerine çalışmaları hakkında yaptığı açıklamalar. Prof. Dr. Loeb geçtiğimiz Ekim ayında öğrencisi Shmuel Bialy ile birikte ‘The Astrophysical Journal Letters’ isimli bilim dergisinde yayınladığı makalede, ciddi bir şekilde, Oumuamua’nın dünya dışı akıllı varlıklar tarafından keşif amaçlı gönderilen bir uzay gemisi olması ihtimalinden bahsediyordu. Son bir haftada Der Spiegel ve Haaretz’e açıklamalarda bulunan Loeb, bunun ciddi bir ihtimal olduğunu, diğer meslektaşlarının da bunu kabul ettiğini ancak halka açıklamak konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Oumuamua’nın en büyük gizemi ise hızında. Güneş Sistemi’nde kaldığı süre boyunca en fazla saniyede 88 kilometre hıza ulaşan (Dünya’nın Güneş’in etrafında dönüş hızının tam 3 katı) Oumuamua’nın bu hıza nasıl ulaştığı bilinmiyor. Oumuamua’nın izlediği yol ve çizdiği hiperbolik yörüngeye bakılarak yer çekimi etkisi dışında ona hız kazandıran başka bir faktör olduğu anlaşılıyor.

İnternette Oumuamua’nın şeklinde dair birçok illüstrasyon dolaşsa da tam olarak neye benzediği bilinmiyor. Bilim adamlarının teleskoplarından gördüğüyse yalnızca ufak bir ışık beneği. Oumuamua’nın boyu eninden 10 kat büyük dev bir sigaraya benzediği ve yaklaşık bir gökdelen boyutunda olduğu tahmin ediliyor.

Güneş Sistemi’ne giren ilk yıldızlararası ‘misafir’ olan Oumuamua’nın, Dünya’ya 26 ışık yılı uzakta bulunan Şilyak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Vega’nın bulunduğu yönden geldiği biliniyor. İlginç bir tesadüf olarak Vega ayrıca, 1997 yapımı Contact isimli filmde Jodie Foster’ın aldığı sinyallerin gönderildiği yıldız… 2017 yılının sonlarında Hawaii’de bulunan Pan-STARRS teleskobu tarafından keşfedilen Oumuamua, Hawaii dilinde ‘uzak geçmişten gelen elçi’ anlamına geliyor.

Prof. Dr. Avi Loeb ise çarpıcı iddiasıyla ilgili olarak “İnsanların ne düşündüğünü umursamıyorum” diyor ve sadece gördüğünü yazdığını söylüyor. Kaynak: Haberturk


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑