fbpx

Mısır

Published on Temmuz 14th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Hafter yanlısı meclis Mısır’a Türkiye’ye karşı müdahale etmesi için izin verdi

Libya’nın doğusunda bulunan General Halife Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi, Mısır’ın ülkeye askeri müdahalede bulunmalarına izin vereceklerini açıkladı.

2014 yılında göreve gelen Akile Salih’in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Eğer Mısır hükümeti, Libya ve Mısır’ın güvenliği konusunda bazı tehlikeler görüyorsa, bölgedeki ulusal güvenliği sağlamak için Mısır ordusunun askeri müdahalesinden memnuniyet duyarız.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Ankara hükümeti hedef alınarak, “Kardeş iki ülke olan Libya ve Mısır, Libya’da işgalci güçlere karşı (Türkiye) ulusal güvenliği korumak adına ortak hareket edebilir. Türkiye’nin işgalci tutumu ve yarattığı tehlike, Libya’ya ve komşu ülke Mısır için büyük tehlike arz etmektedir.” denildi.

Mısır’ın darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi 20 Haziran’da yaptığı açıklamasında Türkiye’nin Libya’daki faaliyetleri sonrası Mısır’ın ulusal güvenliğini gerekçe göstererek, Libya’ya kara harekatı düzenleyebileceklerini açıklamıştı.

Libya’da 2015 sonunda imzalanan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla da uluslararası meşruiyet verilen Suheyrat Anlaşması sonucunda Libya’daki yürütme mercisi olarak Başkent Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

Kaynak : Artı Gerçek

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑